Aprilia zaskočila všechny

vydáno 25. 2. 2013, text Ivo Helikar, foto Aprilia

Hned úvodní jízda MS superbiků předvedla výborný výkon motocyklů Aprilia. Úřadující značka světového šampiona totiž sebrala ostatním účastníkům celé pódium. Stalo se tak podruhé v historii, po loňském závodě na německém Nürburgringu. Ovšem tentokrát už bez Maxe Biaggiho.

Nejrychlejší superpole sice zajel Carlos Checa s novou Panigale, ale hned za ním na druhé pozici skončil Ir Eugene Laverty s Aprilii. Na první místo v úvodní jízdě však dosáhl při svém premiérovém startu na motocyklu Aprilia Francouz Sylvain Guintoli. Bylo to jeho čtvrté vítězství ve třídě SBK. Na stříbrné příčce dojel jeho týmový kolega Eugene Laverty, který ovšem začal závod na vedoucí pozici a teprve v patnáctém kole byl předjet. Třetí příčku obsadil Ital Michele Fabrizio z týmu Red Devils Roma, rovněž na motocyklu Aprilia RSV4 1000 Factory. Vítěz superpole Carlos Checa odstoupil po hrozivě vypadajícím pádu a musel být převezen k lékařské kontrole do Melbourne. Do druhé jízdy tak nenastoupil.
Ve druhém závodu si vedoucí dvojice továrního týmu Aprilia své pořadí vyměnila. Zvítězil Laverty, druhý byl Guintoli. Na bronzovém stupínku tentokrát skončil další z favoritů MS, Ital Marco Melandri na BMW, ovšem čtvrtá pozice už patřila Michelu Fabriziovi. Z toho je tedy jasné, že i po součtu bodů se na všech pódiových místech usadila značka Aprilia.

Výborný začátek Kawasaki Intermoto PonyExpres
V Austrálii odstartoval také světový šampionát supersportů, v němž má letos Česká republika zastoupení hned tří týmů, ovšem, stejně jako v SBK, ani jednoho jezdce. David Salom dokončil úvodní závod na páté pozici a hned za ním byl s nepatrným odstupem jeho týmový kolega Luca Scassa. První vítězství, celkově však už 32. v kariéře ve třídě SSP, získal trojnásobný mistr světa Turek Kenan Sofuoglu na Kawasaki. Po napínavém boji po celém průběhu závodu dojel druhý Sam Lowes na Yamaze. Bronzový stupínek při svém prvním startu na MS SSP dokázal získat loňský vítěz evropské třídy Superstock 600, Michael van der Mark s Hondou. Na čtvrtém místě skončil loňský jezdec stáje Intermoto Francouz Fabien Foret (Mahi Racing Team India). Smůla potkala Roberta Rolfa, který byl nucen ze závodu odstoupit pro technické problémy svého motocyklu MV Agusta.