Okoniewski obhájil

vydáno 10. 9. 2013, text hell, foto autor

Pětačtyřicátý ročník Memoriálu Luboše Tomíčka neměl letos výrazného favorita. Dokonce se původně ani neměl zúčastnit loňský vítěz, Polák Rafal Okoniewski. Pořadatelé pozvali dobré a vyrovnané jezdce, ale tak trochu z druhého sledu, aby byly souboje zajímavější. Jenže po zranění jednoho z pozvaných se nakonec týden před startem dostalo i na Poláka Okoniewského. A ten nezklamal, zvítězil v pětičlenném finále.

Neměl to ale příliš jednoduché. Do finále totiž postupoval se stejnými dvanácti body, jako získal i Švéd Daniel Nermark. Ještě o bod více však měl Australan Jason Doyle, který sice hned ve své první jízdě dojel třetí, ale ve zbylých čtyřech sériích porážku nepoznal.
O postup do finále se v dodatkové jízdě muselo utkat hned pět desetibodových jezdců, Australan Woodward, Fin Lahti, Brit King, Polák Czaja a Rus Gafurov. Finále si zajistili dva posledně jmenovaní, Czaja a Gafurov.
Ve finále si pro druhé místo dojel Renat Gafurov, třetí skončil Daniel Nermark. Na Jasona Doyleho, který v základní části získal nejvíce bodů, zbyla až poslední pátá příčka.
Nedařilo se našim zástupcům, ti se nakonec seřadili až od desátého místa dál. Jediný z nich, který získal vítězství v jízdě, a to hned dvakrát, byl domácí Josef Franc. Toho potkala smůla hned v jeho první jízdě. Ta byla po pádu jednoho z jezdců v první zatáčce přerušena. V té chvíli ale Josef vedl. Opakování startu se mu ale nepovedlo, zaspal a jízdu dokončil bez bodu poslední. V závěrečném účtování mu tedy patřilo desáté místo, jedenáctý byl pardubický junior Václav Milík, který za sebou nechal Matěje Kůse, Zdeňka Holuba a Martina Málka.