Sportovní víkend v rychlém přehledu (5. – 6. srpna)

vydáno 8. 8. 2017, text Dominika Nováková, foto Robert Sobčák, Radek Lavička, MXGP, Pavlína Mařáčková

Moto GP v Brně, mistrovství republiky motokrosu v Kaplici, mistrovství Evropy endura v Belgii…všechny závody uplynulého víkendu stály za to. Tady je stručný přehled.

Moto GP

Brno

Na MotoGP v Brně bylo počasí jako na houpačce, zatímco v sobotu panovalo nepříjemné horko, v neděli zas nepříjemné přeháňky a pro týmy loterie ve výběru pneumatik. Královská třída se jela na osychající trati, a tak rozhodovala týmová strategie. Ta byla nejlepší u Marca Márqueze, který vyrazil pro suché pneumatiky jako první, což byla správná volba. Do cíle potom dojel neohroženě na první pozici. Na těch zbylých se hodně bojovalo. Nakonec byl druhý Pedrosa a třetí Vinales. Karel Abraham jezdil chvíli i na čtvrtém místě. Nakonec by třináctý i kvůli špatnému výkonu své motorky. Závod kategorie Moto2 musel být kvůli silnému dešti přerušen a restartován. To pomohlo našemu Karlu Hanikovi, kterému první start příliš nevyšel, druhý byl lepší a Hanika, který startoval na divokou kartu, skončil na 22. místě. Vyhrál Thomas Lüthi. V Moto3 se Jakubovi Kornfeilovi opět příliš nedařilo, dojel 20. a ani z Brna body neodvezl. V Moto3 byl nejlepší Joan Mir.

MotoGP závod: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Pedrosa (E, Honda), 3. Vinales (E, Yamaha), 4. Rossi (I, Yamaha), 5. Crutchlow (GB, Honda), 6. Dovizioso (I, Ducati)…13. Abraham (Ducati); MotoGP průběžně: 1. M. Márquez, 2. Vinales, 3. Dovizioso, 4. Rossi, 5. Pedrosa, 6. Zarco (F, Yamaha)... 17. Abraham; Moto2 závod: 1. Lüthi (CH, Kalex), 2. A. Márquez (E, Kalex), 3. Oliveira (P, KTM), 4. Marini (I, Kalex), 5. Vierge (E, Tech3), 6. Corsi (I, Speed Up)…22. Hanika (Kalex); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli (I, Kalex), 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira, 5. Bagnaia (I, Kalex), 6. Pasini (I, Kalex); Moto3 závod: 1. Mir (E, Honda), 2. Fenati (I, Honda), 3. Canet (E, Honda), 4. Bendsneyder (NL, KTM), 5. Guevara (E, KTM), 6. McPhee (GB, Honda)… 20. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir, 2. Fenati, 3. Canet, 4. McPhee, 5. Martin (E, Honda), 6. Ramirez (E, KTM)…26. Kornfeil.

MMČR Buksa/Ados motokros

Kaplice

Závodníci to v Kaplici neměli jednoduché. Trať byla rozblácená a vůbec největší liják přepadl kategorii žen. Nejlépe si s podmínkami jako obvykle poradila Steffi Laierová, těžký povrch ale sedl i Kristýně Vítkové, která obě jízdy dojela jako druhá. V MX2 se po zranění do MMČR vrátil Slovák Martin Kohút, který překvapil svým výkonem, byl dvakrát druhý. Ruku už má v pořádku také Francouz Sulivan Jaulin, který vyhrál první jízdu, v té druhé si nenechal vzít vedení lídr tabulky Bence Szvoboda z Maďarska. V MX předvedl krasojízdu Martin Michek, který urval další double, stejně tak Martin Žerava v kategorii Veterán.

MX1 závod: 1. Michek (KTM), 2. Kovář (KTM), 3. Romančík (KTM), 4. Neugebauer (Kawasaki), 5. Weschta (Suzuki), 6. Bartoš (KTM); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Bartoš, 3. Šimko (SVK, Suzuki), 4. Romančík, 5. Weschta, 6. Sukup (Kawasaki); MX2 závod: 1. Jaulin (F, KTM), 2. Kohút (SVK, KTM), 3. Szvoboda (H, KTM), 4. Šikyňa (SVK, KTM), 5. Poláš (SVK, KTM), 6. Drdaj (Yamaha); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Šikyňa, 4. Drdaj, 5. Liška (Yamaha), 6. Poláš; Ženy závod: 1. Laier (D, KTM), 2. Vítková (Yamaha), 3. Laňková (Suzuki), 4. Simonová (Yamaha), 5. Hromková (KTM), 6. Kapsamer (A, KTM); Ženy průběžně: 1. Laier, 2. Laňková, 3. Laňková, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamer; Veteráni závod: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Hammerl (A, Kawasaki), 4. Tichý (Suzuki), 5. Dokoupil (Yamaha), 6. Černý (SVK, KTM); Veteráni průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Hammerl, 4. Černý, 5. Tichý, 6. Doppler (A, Kawasaki).

MX GP

Lommel, Belgie

V kategorii MXGP potvrdil své kvality na písku Jeffrey Herlings, který vyhrál obě rozjížďky a nyní je v šampionátu průběžně druhý za Antoniem Cairolim, ztrácí na něj ovšem 99 bodů. V kategorii MX2 byl nejúspěšnější Jorge Prado Garcia, který porazil svého týmového kolegu Paulse Jonasse.

MXGP závod: 1. Herlings (NL, KTM), 2. Cairoli (I, KTM), 3. Coldenhoff (NL, KTM), 4. Desalle (B, Kawasaki),5. Paulin (F, Husqvarna), 6. Nagl (D, Husqvarna); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Herlings, 3. Desalle, 4. Paulin, 5. Gajser (SLO, Honda), 6. Febvre (F, Yamaha) ; MX2 závod: 1. Prado Garcia (E, KTM), 2. Jonass (LAT, KTM), 3. Lieber (B, KTM), 4. Seewer (CH, Suzuki), 5. Olsen (DK, Husqvarna), 6. Paturel (F, Yamaha); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen, 4. Paturel, 5. Lieber, 6. Covington (USA, Husqvarna).

ME enduro

Burg, Německo

Na mistrovství Evropy endura v Německu byli Češi vidět. V kategorii E1 Junior se dařilo Kryštofovi Koublemu. V sobotním závodě sice udělal pár chyb, nakonec ale dokázal zajet jako třetí, stejně jako v neděli. V průběžném pořadí před posledním závodem je nyní Kouble na druhé pozici. Robert Friedrich v kategorii U20 dojel dvanáctý a třináctý a přivezl z Německa cenné body. Jiří Hádek v E2 Senior měl pád a zranil si rameno, i s bolestmi dojel do cíle oba dny, byl devátý a desátý. A mezi ženami bojovala Zuzana Nováčková, která dojela devátá a dvanáctá.

Britské superbiky

Thruxton, Velká Británie

Jakub Smrž má za sebou povedené závody. V první jízdě dojel do cíle dvanáctý, ve druhé jedenáctý. Jenže jeden z jezdců Glenn Irwin byl následně penalizován za zkrácení tratě a Kuba Smrž tak letos poprvé dojel v Top 10. Průběžně je Smrž zatím osmnáctý. Šampionát vede Shane Byrne.

První závod: 1. Brookes (AUS, Yamaha), 2. Hickman (GB, BMW), 3. Dixon (GB, Kawasaki), 4. Byrne (GB, Ducati), 5. Iddon (GB, BMW), 6. O’Halloran (GB, Honda)…12. J. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Hickman, 2. Dixon, 3. Haslam (GB, Kawasaki), 4. Iddon, 5. O’Halloran, 6. Jessopp (GB, BMW)…10. J. Smrž; Průběžně: 1. Byrne, 2. Haslam, 3. Hickman, 4. Mossey, 5. Brookes, 6. O’Halloran...18. J. Smrž