Sportovní víkend v rychlém přehledu (22. – 23. dubna)

vydáno 25. 4. 2017, text Dominika Nováková, foto Jiří Jonáš, Petr Záruba, Enduro GP, Moto GP, MX GP, S1GP

Kdo by to na konci dubna čekal, že některé závody v České republice budou komplikovat sněhové přeháňky? A kde nesněžilo, tam byla aspoň pořádná zima. A stačilo jenom závidět teplo jezdcům mistrovství světa silničních motocyklů nebo endura.

OffROAD Maraton

Janovice nad Úhlavou

Seriál vytrvalostních závodů má za sebou druhé klání, tentokrát v Janovicích nad Úhlavou. Jezdcům v závodě zapršelo, a tak se museli poprat s blátivým povrchem a také zimou. Mezi 130 motorkáři byl nejrychlejší Petr Trávníček následovaný zkušeným Lubomírem Vojkůvkou. Mezi čtyřkolkáři sedla trať nejlépe loňskému mistru Martinu Miřejovskému.

Motorky: 1. Trávníček (KTM), 2. Vojkůvka (Beta), 3. Kolanda (KTM), 4. Kelich (KTM), 5. Brádka (Suzuki), 6. Coubal (KTM); Motorky průběžně: 1. Trávníček, 2. Vojkůvka, 3. Coubal, 4. Kolanda, 5. Kelich, 6. Urban (KTM); Čtyřkolky: 1. Miřejovský (KTM), 2. Kuncíř (Suzuki), 3. Vágner (Can-Am), 4. Příhoda (Yamaha), 5. Novotný (Suzuki), Nehasil (Suzuki); Čtyřkolky průběžně: 1. Vágner, 2. Miřejovský, 3. Urban (Yamaha), 4. Novotný, 5. Příhoda, 6. Lamina (Can-Am).

Enduro GP

Puerto Lumbreras, Španělsko

Druhý závod mistrovství světa enduro se jel ve Španělsku. Na závodníky po finském sněhovém pekle v prvním závodě sezony tak čekalo mnohem teplejší počasí a místo sněhu si užili hory písku. Nechyběly velké výjezdy a kamenité pasáže, které dělaly problémy i těm nejzkušenějším. Se španělskou přírodou si nejlépe oba dny poradil Matt Philips, který se díky dvěma vítězstvím dostal i do čela tabulky výsledků. Připomínáme, že závod Enduro GP plánovaný na začátek července na Slovensku byl zrušen a přesunut od Řecka.

Den první: 1. Philips (AUS, Sherco), 2. Holcombe (GB, Beta), 3. Watson (GB, KTM), 4. Nambotin (F, KTM), 5. Larrieu (F, Yamaha), 6. Guerrero Ruiz (F, Yamaha); Den druhý: 1. Philips, 2. Nambotin, 3. Holcombe, 4. Larrieu, 5. Charlier (F, Husqvarna), 6. Guerrero Ruiz; Průběžně: 1 Phillips, 2. Holcombe, 3. Hellsten (FIN, Husqvarna), 4. Larrieu, 5. Nambotin, 6. Redondi (I, Honda).

MX GP

Valkenswaard, Nizozemsko

Na mistrovství světa motokrosu v nejvyšší kategorii MXGP zvítězil v Holandsku Gautier Paulin na Husqvarně. Naposledy vyhrál rozjížďku v roce 2015 v Německu, ale jenom jednu, celkově byl v závodě druhý. A do formy se konečně po přestupu z MX2 do MXGP dostává Jeffrey Herlings, který byl ve Valkenswaardu na druhé pozici. V kategorii MX2 nepřekvapil vítězstvím Pauls Jonass a na druhém místě Jeremy Seewer. Při MXGP se jel i závod evropského šampionátu 125, ve kterém jsme měli Petra Poláka z JD 191 racing týmu. V první rozjížďce Polák bohužel skončil ve třetím kole kvůli pádu, ve druhé rozjížďce vybojoval alespoň dva body a byl celkově 24.

MXGP: 1. Paulin (F, Husqvarna), 2. Herlings (NL, KTM), 3. Van Horebeek (B, Yamaha), 4. Cairoli (I, KTM), 5. Gajser (SLO, Honda), 6. Bobryshev (RUS, Honda); MXGP průběžně: 1. Gajser, 2. Cairoli, 3. Paulin, 4. Van Horebeek, 5. Bobryshev, 6. Desalle (B, Kawasaki); MX2: 1. Jonass (LAT, KTM), 2. Seewer (CH, Suzuki), 3. Van Doninck (B, Yamaha), 4. Olsen (DK, Husqvarna), 5. Vlaanderen (NL, KTM), 6. Lawrence (AUS, Suzuki); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Lieber (B, KTM), 4. Olsen, 5. Paturel (F, Yamaha), 6. Van Doninck; EMX125: 1. Haarup (DK, Husqvarna), 2. Strubhart (F, Kawasaki), 3. Notario (E, KTM), 4. Edberg (CH, Yamaha), 5. Horgmo (N, KTM), 6. Facchetti (I, Husqvarna).

Moto GP

Austin, Texas

Letos poprvé v královské kubatuře nevyhrál Maveric Vinales. Na začátku závodu jezdil na čtvrté pozici a možná by se dokázal probojovat na podium přes Rossiho, Márquéze a Pedrosu, jenže Vinales v jedné ze zatáček upadl a z Texasu si neodváží žádný bod. Pro diváky možná dobře, protože kdyby vyhrál svůj další závod, bodově by ostatním závodníkům hodně poskočil. Nyní je průběžně druhý s padesáti body za Rossim (56 bodů). Třetí Márquez jich má na kontě 38. Závod bohužel nedokončil ani Karle Abraham,který upadl v rychlé zatáčce a hodně při tom poničil motorku. V kategorii Moto3 také Jakub Kornfeil odjel domů bez bodu. Jakuba trápily hlavně zdravotní problémy – bolesti hlavy a proto nesoustředěnost. Do cíle dojel na 23. pozici.

MotoGP: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Rossi (I, Yamaha), 3. Pedrosa (E, honda), 4. Crutchlow (GB, Honda), 5. Zarco (F, Yamaha), 6. Dovizioso (I, Ducati); MotoGP průběžně: 1. Rossi, 2. Vinales (E, Yamaha), 3. M. Márquez, 4. Dovizioso, 5. Crutchlow, 6. Pedrosa; Moto3: 1. Fenati (I, Honda), 2. Martin (E, Honda), 3. Di Giannantonio (I, Honda), 4. Bastianini (I, Honda), 5. Bulega (I, KTM), 6. Guevara (E, KTM)…23. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir (E, Honda), 2. Martin, 3. McPhee (GB, Honda), 4. Fenati (I, Honda), 5. Migno (I, KTM), 6. Di Giannantonio...25. Kornfeil; Moto2: 1. Morbidelli (I, Kalex), 2. Lüthi (CH, Kalex), 3. Malagami (J, Kalex), 4. A. Márquez (E, Kalex), 5. Aegerter (CH, Suter), 6. Oliveira (P, KTM); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. Oliveira, 4. Malagami, 5. Vierge (E, Tech3), 6. A. Márquez.

ME Supermoto

Ottobiano, Itálie

Pavlu Kejmarovi se na prvním závodě mistrovství Evropy v supermotu nalepila smůla na paty. V osmém kole druhé rozjížďky havaroval a do cíle už nedojel. Kejmar měl přitom závod rozjetý dobře, už v kvalifikaci byl druhý, na druhé pozici do cíle dorazil i v první rozjížďce. Pavel Kejmar je po pádu až na desátém místě tabulky, odjel zpět do České republiky na vyšetření a snad bude brzy v pořádku. Druhý Čech v závodním poli Milan Sitnianský je po prvním klání na páté pozici.

ME Supermoto průběžně: 1. Chareyre (F, TM), 2. Schmidt (D, S), 3. Monticelli (I, TM), 4. Borella (I, S), 5. Sitnianský (Honda), 6. Bussei (I, TM)…10. Kejmar (TM).

BAM MMČR

Dalečín

Buksa/Ados motokros mezinárodní mistrovství České republiky zažilo o víkendu opravdu zimní závody. Celý den teplota nepřesáhla čtyři stupně a některé rozjížďky zdržovaly sněhové přeháňky. V kategorii MX1 se se svými soupeři nejlépe popral Martin Michek, který i přes zraněnou ruku zvítězil. Velké boje musel svádět s Járou Romančíkem, který skončil hodně těsně druhý. V kategorii MX2 jsme viděli na čele dva tradiční jezdce – Benceho Szvobodu z Maďarska a Sulivana Jaulina z Francie, maďarský závodník vyhrál. Třetí skončil překvapivě Patrik Liška. Mezi ženami první místo opět suverénně Steffi Laier, druhá dojela výborným výkonem Bára Laňková. A ve veteránech to byla opět One man show v podání Martina Žeravy.

Ženy: 1. Laier (D, KTM), 2. Laňková (Suzuki), 3. Vítková (Yamaha), 4. Simonová (Yamaha), 5. Antošová (KTM), 6. Hromková (KTM); Ženy průběžně: 1. Laier, 2. Laňková, 3. Vítková, 4. Simonová, 5. Hromková, 6. Kapsamer (A, KTM); MX1: 1. Michek (KTM), 2. Romančík (KTM), 3. Sukup (Kawasaki), 4. Weschta (Suzuki), 5. Šimko (SVK, Suzuki), 6. Wysocki (PL, KTM); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Romančík, 3. Weschta, 4. Sukup, 5. Bartoš (KTM), 6. Šimko; MX2: 1. Szvoboda (H, KTM), 2. Jaulin (F, KTM), 3. Liška (Yamaha), 4. Šikyňa (SVK, KTM), 5. Krč (KTM), 6. Jošt (SVK, Kawasaki); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Krč, 4. Liška, 5. Šikyňa, 6. Drdaj (Yamaha); Veterán: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Černý (SVK, KTM), 4. Buchta (Honda), 5. Tichý (Suzuki), 6. Hammerl (A, Kawasaki); Veterán průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý, 4. Buchta, 5. Tichý, 6. Hammerl.

Jarní cena Brna

Masarykův okruh, Brno

Klasik do 175 ccm (závod I.): 1. Thér, 2. Tázler, 3. Koutný

(závod II): 1. Thér, 2. Tázler, 3. Helm (D)

Klasik do 250 ccm (závod I): 1.Kaděrka, 2. Bango, 3. Šupík

(závod II): 1.Bango, 2. Korotvička, 3. Singer

Klasik do 350 ccm (závod I. i II shodně): 1. Hatan, 2. Švihnos, 3. Juřík

Klasik do 500 ccm (závod I. i II shodně): 1. Brückner, 2. Novák, 3. Neef (D)

Opatov

Druhým dílem pokračoval seriál MMČR side a quad v Opatově u Svitav v sobotu 22. dubna a opět přinesl zajímavé a napínavé závody. Bratři Čermákové potvrdili roli současných jasných jedniček a obě jízdy vyhráli. Ve velkém stylu se předvedla posádka Pudlo-Hotový, když po vynikajících výkonech získala stříbro. Na pódiu je doplnili bratři Janouškové.

MMČR side: 1. Čermákové, 2. Pudlo-Hotový, 3. Janouškové, 4. Vejchoda-Zatloukal, 5. Wanger-Richter, 6. Vrátný-Vitoň

MMČR side průběžně: 1. Čermákové, 2. Janouškové, 3. Wagner-Richter, 4. Vejchoda-Zatloukal, 5. Pudlo-Hotový, 6. Hrochové