Před WSBK v USA

vydáno 27. 5. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

O nadcházejícím víkendu nás čeká již sedmý závodní víkend letošní sezony šampionátu WSBK.

Celý kolotoč závodů mistrovství světa superbiků se přesunul z Jihoafrické republiky do USA, kde se na okruhu Miller Motorsports Park nedaleko Salt Lake City dostane letošní sezona do své poloviny, jede se tedy sedmý závodní víkend z celkových čtrnácti.

O okruhu
Trať Miller Motorsports Park byla vybudována v roce 2006 a má více variant, podle toho, jestli jedou auta, motorky nebo motokáry. Okruh měří celkem 4907 m a varianta pro závody motocyklů obsahuje celkem patnáct zatáček. Závod pro superbiky je zde vypsán na 21 kol, což odpovídá vzdálenosti 103,047 km.

Situace v šampionátu
Na vrcholu tabulky průběžného pořadí šampionátu mistrovství světa superbiků se už od prvního kola na Phillip Islandu drží britský závodník Leon Haslam na motocyklu Suzuki týmu Alstare, jenž se představil v Kyalami ve velmi dobré formě - první závod dokončil na pódiu a druhý vyhrál. Haslam před závody v americkém státě Utah disponuje patnáctibodovým náskokem na druhého v pořadí - italského korzára Maxe Biaggiho. Říman Biaggi dokázal v Jihoafrické republice zajet dobré výsledky i přesto, že trať zrovna neseděla jeho motocyklu Aprilia RSV4, podle papírových předpokladů by tomuto stroji měla trať v Salt Lake City sedět mnohem lépe a od Maxe můžeme očekávat další útok na vítězství. Třetí příčku v průběžném pořadí šampionátu drží dvojnásobný vítěz závodů v holandském Assenu - Brit Jonathan Rea na Hondě týmu Ten Kate. Následuje na čtvrtém místě vítěz závodu v Austrálii a zároveň nejlepší jezdec soukromého týmu Španěl Carlos Checa z týmu Ducati Althea a první pětku průběžně uzavírá Brit James Toseland z továrního týmu Yamaha Sterilgarda.

Jak se jelo v loňském roce?
V prvním závodě se z vítězství mohl radovat Američan Ben Spies na Yamaze, na druhém místě závod dokončil Španěl Carlos Checa na Hondě a první trojku uzavřel Ital Michel Fabrizio na tovární Ducati. Jakub Smrž dokončil první jízdu na osmé pozici.

V druhém závodě zvítězil opět domácí Ben Spies s Yamahou, Ital Michel Fabrizio se prosadil na druhé místo a na třetím místě byl klasifikován Brit Jonathan Rea na Hondě. Jakub Smrž si oproti prvnímu závodu polepšil a dojel na šestém místě.