Před WSBK v Jihoafrické republice

vydáno 12. 5. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Ani ne týden po skončení závodů v Monze se na nás řítí již šestý závodní víkend WSBK, který se jede na jihoafrickém okruhu v Kyalami.

Jezdci a týmy šampionátu mistrovství světa superbiků a supersportů se přímo z italské Monzy přesunuli do Jihoafrické republiky, kde se na okruhu Kyalami pojede šesté kolo tohoto šampionátu.

O okruhu
Trať v Kyalami měří 4,263 kilometru, obsahuje 11 levých a 6 pravých zatáček. Celý okruh patří mezi spíše technické trati a pro jezdce je zde velmi náročné najít tu správnou stopu. Díky své nadmořské výšce je okruh náročný také na výkon motoru. Závod superbiků je vypsán na 24 okruhů, což odpovídá vzdálenosti  102,312 kilometru. Superbiky zde pojedou letos zřejmě na delší dobu naposledy, protože již pro příští rok se s Kyalami v kalendáři nepočítá.

Situace v šampionátu
Po doublu Římana Maxe Biaggiho a Aprilie v jeho domácím závodě na superrychlé trati v Monze se rozdíl mezi vedoucím Britem Leonem Haslamem a druhým Biaggim stáhl na pouhé tři body. Za první dvojicí, tedy Haslamem a Biaggim, je již značná bodová díra. Třetí místo drží Brit Jonathan Rea, který má za sebou nevydařený víkend v Monze, kde v ani jednom ze závodů nedojel do cíle a v Kyalami si bude určitě chtít spravit chuť. Shodných 110 bodů jako Rea má i čtvrtý muž v tabulce šampionátu Španěl Carlos Checa, který je zároveň nejlepším jezdcem na Ducati a také na motocyklu privátního týmu. Pětici nejlepších jezdců uzavírá Brit James Toseland z továrního týmu Yamaha Sterilgarda, který měl v Monze nepříjemnou havárii, ale i přes lehká zranění v Kyalami chybět nebude.

Velké naděje si od závodů v Kyalami slibuje tovární tým Ducati Xerox, protože na jihoafrickém okruhu se Hagovi i Fabriziovi v minulosti extrémně dařilo - Haga zde loni získal double a Fabrizio dvě druhá místa. Dobré výkony se dají očekávat i od stále sílícího týmu BMW, Australan Troy Corser v Monze vůbec poprvé v službách bavorského týmu vystoupil na pódium.

Jak se jelo v loňském roce?
Z vítězství v prvním závodě se radoval Japonec Noryiuki Haga na Ducati, druhé místo obsadil jeho týmový kolega Ital Michel Fabrizio a na třetím místě protnul cílovou čáru Američan Ben Spies na Yamaze. Jakub Smrž dojel čtrnáctý.

V druhém závodě zvítězil opět Noriyuki Haga, druhé místo si vyjel Michel Fabrizio a na třetím místě byl klasifikován Jonathan Rea na Hondě. Kuba Smrž dokončil druhou jízdu na desáté pozici.