Sportovní víkend v rychlém přehledu (16. až 17. září)

vydáno 18. 9. 2017, text Dominika Nováková, foto Petr Záruba, MXGP, World SBK, BSB, Czech Enduro

Sezony některých českých i světových podniků se pomalu chýlí ke svému konci, jiné skončily právě o uplynulém víkendu. Mezi ně patří mez. MČR v motokrosu, motokrosové mistrovství světa, MS v trialu nebo mistrovství světa v sajdkárkrosu.

MMČR MX

Vranov

Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu má za sebou poslední závod sezony. A ten závodníky opravdu prověřil. Pršelo celý den i den předtím a trať ve Vranově se postupem dne stávala prakticky nesjízdnou. Organizátoři tak byli nuceni závod předčasně zrušit v průběhu druhé rozjížďky kategorie žen. Tituly ve třech kategoriích ze čtyř byly rozdané už předčasně: MX1 Martin Michek, MX2 Bence Szvoboda, Ženy Steffi Laierová. Ve Vranově titul získal ještě Martin Žerava ve veteránské kategorii.

MX1: 1. Wysocki (PL), 2. Michek (oba KTM), 3. Sukup (Kawasaki), 4. Bartoš, 5. Kovář (oba KTM), 6. Haas (Kawasaki); MX1 celkově: 1. Michek, 2. Bartoš, 3. Šimko (SVK), 4. Weschta (oba Suzuki), 5. Sukup, 6. Wysocki; MX2: 1. Krč, 2. Jaulin (F), 3. Šikyňa (SVK), 4. Szvoboda (H), 5. Smítka, 6. Nedvěd (všichni KTM); MX2 celkově: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Šikyňa, 4. Drdaj, 5. Liška (oba Yamaha), 6. Nedvěd; Ženy: 1. Laierová (D, KTM), 2. Vítková, 3. Simonová (obě Yamaha), 4. Laňková (Suzuki), 5. Schnelzerová (A, KTM), 6. Hošková (Kawasaki); Ženy celkově: 1. Laierová, 2. Laňková, 3. Simonová, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamerová (A, obě KTM); Veteráni: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Hammerl (A, Kawasaki), 4. Černý (SVK, KTM), 5. Skalka, 6. Tichý (oba Suzuki); Veteráni celkově: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý, 4. Hammerl, 5. Tichý, 6. Doppler (A, Kawasaki); Veteráni nad 50: 1. Dokoupil (Yamaha), 2. Heřman (Honda), 3. Růžička (Yamaha), 4. Kormunda, 5. Videcký (oba KTM), 6. Formánek (Honda); Veteráni nad 50 celkově: 1. Dokoupil, 2. Kormunda, 3. Heřman, 4. Růžička, 5. Foretník, 6. Volek.

MS MX

Villars-sous-Écot, Francie

Ve stejný den jako motokrosové MM ČR skončilo i mistrovství světa motokrosu. O titulu šampiona MXGP se rozhodlo už v minulém závodě, kde devátý titul získal Antonio Cairoli. V MX2 se svého prvního titulu dočkal Lotyš Pauls Jonass. Ten ho m��l už téměř jistý, jenom nesměl udělat žádnou chybu. O mistryni světa bojovaly i závodnice v kategorii WMX, kde si pátý titul vítězstvím v závodě zajistila Kiara Fontanesi, v celkovém hodnocení vyhrála jenom o jeden bod před Livií Lancelotovou.

MXGP: 1. Herlings (NL, KTM), 2. Gajser (SLO, Honda), 3. Anstie (Gb, Husqvarna), 4. Febvre (F, Yamaha), 5. Paulin (F, Husqvarna), 6. Strijbos (B, Suzuki); MXGP celkově: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Herlings, 3. Paulin, 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Gajser, 6. Febvre... 32. Romančík (KTM); MX2: 1. Covington (USA, Husqvarna), 2. Lawrence (AUS, Suzuki), 3. Beaton (AUS, Honda), 4. Seewer (S, Suzuki), 5. Jonass (LAT, KTM), 6. Olsen (DK, Husqvarna); MX2 celkově: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen, 4. Covington, 5. Paturel (F, Yamaha), 6. Lieber (B, KTM); WMX: 1. Fontanesi (I, Yamaha), 2. Lancelotová (F, Kawasaki), 3. Duncanová (NZ, Yamaha), 4. Van De Venová (NL, Yamaha), 5. Papenmeierová (D, Suzuki), 6. Verstappenová(B, KTM); WMX celkově: 1. Fontanesi, 2. Lancelotová, 3. Duncanová, 4. Van De Venová, 5. Papenmeierová, 6. Verstappenová.

Světové superbiky

Prosecco, Portugalsko

Oba portugalské závody vyhrál Jonathan Rea a opět tak navýšil svůj bodový náskok na čele tabulky průběžného pořadí. Navíc jeho týmový kolega Tom Sykes se nemohl závodů zúčastnit kvůli zranění, které utrpěl při pádu ve volném tréninku. Zlomil si zápěstí a dva prsty, podstoupil operaci a brzy bude zase schopný jízdy. Nyní se na něj ale dotáhl Chaz Davies, který je průběžně třetí, na druhého Sykese už ztrácí jenom 15 bodů (Sykes 311, Davies 296). Ondřej Ježek ve druhém závodě zajel nejlepší výsledek sezony, skončil na 11. pozici. Poprvé v historii mistrovství světa vyhrála závod mezi muži žena, a to Ana Carrascová v kategorii SSP300.

SBK první závod: 1. Rea (Gb, Kawasaki), 2. Davies (GB), 3. Melandri (I, oba Ducati), 4. Camier (GB, MV Agusta), 5. vd. Mark (NL, Yamaha), 6. Torres (E, BMW)... 16. Ježek (Kawasaki); SBK druhý závod: 1. Rea, 2. vd. Mark, 3. Melandri, 4. Laverty (IRL, Aprilia), 5. Torres, 6. Savadori (I, Aprilia)...11. Ježek; Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. Melandri, 5. Lowes (GB, Yamaha), 6. vd. Mark... 22. Ježek.

MM ČR enduro

Mšeno

Ve Mšeně pokračoval domácí, už předposlední závod endura. Oba závody, sobotní i nedělní, vyhrál Kryštof Kouble. Ten je v průběžném hodnocení na druhé pozici, protože v jednom závodě chyběl a na první místo mu chybí pár bodů. Tabulku nyní vede Radek Toman.

Absolutně první den: 1. Kouble (Husqvarna), 2. Hádek (KTM), 3. Toman (Husqvarna), 4. Balaš, 5. Živný, 6. Markvart (všichni KTM); Absolutně druhý den: 1. Kouble, 2. Balaš, 3. Živný, 4. Engel (KTM), 5. Hádek, 6. Kuklík (KTM); Absolutně průběžně: 1. Toman, 2. Kouble, 3. Živný, 4. Helmich (Husqvarna), 5. Kuklík, 6. Horák (Husqvarna).

Britské superbiky

Oulton Park, Velká Británie

Jezdci britských superbiků mají za sebou desátý podnik sezony. První závod vyhrál Leon Haslam, druhý Dan Linfoot. Jakub Smrž dojel dvakrát na třinácté pozici, takže dvakrát na bodech. Lídrem průběžného hodnocení je Leon Haslam.

První závod: 1. Haslam (Kawasaki), 2. Hopkins, 3. Brookes (oba Yamaha), 4. Dixon (Kawasaki), 5. Ellison, 6. Michael Laverty (oba Yamaha)...13. J. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Linfoot (Kawasaki), 2. Haslam, 3. Ray (Suzuki), 4. Hickman (BMW), 5.Brookes, 6. Dixon...13. J. Smrž; Průběžně: 1. Haslam, 2. Brookes, 3. Byrne (Ducati), 4. Dixon, 5. Hickman, 6. O´Halloran (Honda)... 18. J. Smrž.

MS trial

Arco di Trento, Itálie

Sezona skončila i jezdcům trialu. Poslední závod absolvovali v Itálii. Titul mistra světa ovšem už v předposledním závodě v Sokolově získal Toni Bou. Je to jeho 11. titul v řadě.

Závod: 1. Bou (E), 2. Raga (E), 3. Busto (E), 4. Dabill (GB), 5. Fajardo (E), 6. Kadlec (D); Celkově: 1. Bou, 2. Raga, 3. Busto, 4. Fajardo, 5. Fujinami (J), 6. Dabill.

MS sajdkárkros

Markelo, Holandsko

U konce je i sezona mistrovství světa sajdkárkrosu, kde poměrně suverénně vyhrála dvojice Etienne Bax a Nicolas Musset z Holandska. Poslední závod na domácí půdě už ale jeli vyloženě na jistotu a skončili devátí. Bratrům Tomášovi a Ondřejovi Čermákovým se sezona nepovedla tak jako loni, kdy byli celkově pátí, letos se museli spokojit se sedmým místem. V Holandsku měli smolnou druhou rozjížďku, kde je zdržely dvě kolize a nakonec museli odstoupit pro technickou závadu.

Závod: 1. Wilemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 2. Veldman/den Boogaart (NL, WHT/Husqvarna), 3. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel), 4. Daiders/Stupelis (LAT, VMC/Zabel), 5. Wilkinson/Chamberlain (GB, WSP/Zabel), 6. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel)...14. Čermákovi (WSP/Mega); Celkově: 1. E. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 2. Giraud/Mucenieks (F/LAT, WHT/Husqvarna), 3. Wilemsen/R. Bax, 4. Brown/Millard, 5. Hermans/van Gaalen, 6. Daiders/Stupelis (LAT, VMC/Zabel), 7. Čermákovi

ME supermoto

Melk, Rakousko

Po zranění a několikaměsíční nucené pauze se Pavel Kejmar opět vrátil na závody mistrovství Evropy, které se jely v rakouském Melku, Kejmar dojel první rozjížďku jako druhý, ve druhé byl na třetí pozici. Celkově byl v Rakousku stříbrný. Oba závody vyhrál Thomas Chareyre, čímž si zajistil nejenom celkovou výhru, ale také titul mistra Evropy supermoto.

S2 první závod: 1. Chareyre (F), 2. Kejmar (oba TM), 3. Buschberger (A, Husqvarna), 4. Vorlíček (Suzuki), 5. Borella (I, SWM), 6. Bussei (I, (TM)

S2 druhý závod: 1. Chareyre, 2. Schmidt (D, SWM), 3. Kejmar, 4. Vorlíček, 5. Buschberger, 6. Monticelli (I, TM)

Celkově: 1. Chareyre, 2. Monticelli, 3. Schmidt, 4. Sitnianský (Honda), 5. Borella, 6. Gimenez (E, Suzuki).