Před sezonou Grand Prix 2011

vydáno 16. 3. 2011, text Jiří Nykodým, foto RZ

Již o nadcházejícím víkendu vypukne v katarské poušti letošní sezona závodů Grand Prix.

Již o nadcházejícím víkendu odstartuje v katarské poušti na okruhu Losail letošní sezona mistrovství světa silničních motocyklů.

O okruhu
Okruh Losail International leží v poušti nedaleko města Dauhá. Závody v Kataru jsou specifické tím, že se zde zatím jako na jediném okruhu v kalendáři závodí v noci pod umělým osvětlením, což vytváří zvláštní atmosféru. Okruh byl vybudován v roce 2004, měří celkem 5380 metrů a nejdelší rovinka je dlouhá něco přes jeden kilometr. Závod královské kubatury MotoGP je zde vypsán na 22 okruhů, což odpovídá vzdálenosti 118,360 kilometru.

Startuje nová sezona
Po dlouhém očekávání a několika zimních testech přichází na řadu start sezony 2011. Na startovním roštu královské kubatury MotoGP uvidíme stejně jako v loňském roce sedmnáct jezdců, letos poprvé v novodobé historii včetně českého jezdce Karla Abrahama a českého týmu AB Cardion Motoracing.

V celém zimním testování se jevili jako nejlépe připraveni jezdci Hondy, resp. továrního týmu Repsol Honda. Ve všech testech v Malajsii a Kataru diktoval tempo Casey Stoner nebo jeho týmový kolega Dani Pedrosa. O něco pozadu zůstával třetí jezdec letos tříčlenného továrního týmu Hondy Andrea Dovizioso, ale i on se velmi často dostal do první pětky. Pozice obhájce titulu mistra světa je letos na bedrech Jorge Lorenza na tovární Yamaze, jenž se v testech trošku trápil s nastavením nové Yamahy M1, ale to rozhodně neznamená, že bychom měli Jorgeho odepisovat. Lorenzovým týmovým parťákem bude Ben Spies, který v mnoha testech dokonce předčil Jorgeho. Špatně si nevedl ani jezdec soukromého týmu San Carlo Honda Gresini Marco Simoncelli, který dokázal držet krok s jezdci továrního týmu.

A jak si vede před startem sezony fenomén MotoGP Ital Valentino Rossi? V testech to zatím nebyla žádná sláva, Rossi většinou zajížděl časy na hranici první desítky nebo až za ní. Musíme ale vzít na vědomí Valeho operované rameno, které jej stále ještě omezuje, a také nový motocykl Ducati, na který si Doktor stále zvyká. Stačí jen vzpomenout na rok 2004, kdy Valentino na předtím odepisované Yamaze dokázal po příchodu od Hondy hned v prvním roce vyhrát mistrovský titul.

Jak se jelo v loňském roce?
V královské kubatuře MotoGP zvítězil Valentino Rossi na Yamaze, druhé místo obsadil jeho týmový kolega Jorge Lorenzo a první trojku doplnil Andrea Dovizioso na tovární Hondě.

V střední kubatuře Moto2 zvítězil tragicky zesnulý Shoya Tomizawa, na druhé pozici protnul cílovou čáru Alex Debón a třetí místo vybojoval Jules Cluzel. Z českých jezdců dojel lépe Karel Abraham na čtrnácté pozici, Lukáš Pešek byl patnáctý.

V nejnižší kubatuře stopětadvacítek se z vítězství radoval Nicolas Terol, druhé místo si vyjel Efren Vázquez a Marc Márquez dojel na třetím místě. Jakub Kornfeil vybojoval devatenácté místo.