Sportovní víkend v rychlém přehledu (30. 9. až 1. 10.)

vydáno 2. 10. 2017, text Dominika Nováková, foto Michal Kohout, MXoN, WSBK, BSB, Pavlína Mařáčková

Další sportovní víkend je za námi. V Anglii se o nejlepší umístění prali jezdci superbiků i Motokrosu národů včetně Čechů. Senzace se ale stala v Pardubicích. Vašek Milík vyhrál Zlatou přilbu.

Zlatá přilba

Pardubice

Po dlouhých 21 letech Zlatou přilbu v Pardubicích vyhrál český jezdec, byl to Václav Milík. Milík je v současnosti českou jedničkou a nezastavili ho ani stálí účastníci MS na ploché dráze nebo bývalí vítězové Zlaté přilby. Milík jednotlivými vyřazovacími koly proplul jakoby nic a také finále vedl od startu až do cíle. Druhým nejlepším Čechem byl Eduard Krčmář, který skončil čtvrtý v malém finále a den dřív vyhrál Zlatou stuhu.

69. Zlatá přilba

Finále A: 1. Milík, 2. Holta (PL), 3. Fricke (AUS), 4. Chugunov (RUS), 5. Žagar (SLO), 6. Janowski (PL); Finále B: 1. Jonsson (S), 2. Sajfutdinov (RUS), 3. Lindbäck (S), 4. Krčmář, 5. Pieszczek (PL), 6. Pavlic (HR); 43. Zlatá stuha: 1. Krčmář, 2. Härtel (D), 3. Holub, 4. Hansen (DK), 5. Woentin (S), 6. Tonder (PL).

Extreme Enduro

Praha

Závod extrémního endura se konal o víkendu v Praze, ovšem ne v hale, ale na volném prostranství, v parku Stromovka. Skvělá podívaná na výborné české závodníky přilákala poměrně hodně diváků. V nejvyšší třídě A zvítězil bez větších problémů motokrosař Petr Bartoš před Patrikem Markvartem a Radkem Tomanem. Nechyběla ani kategorie dětí a mezi jezdci se objevila i jedna žena Zuzana Nováčková.

Třída A: 1. Bartoš, 2. Markvart (oba KTM), 3. Toman (Husqvarna), 4. Balaš (KTM); Třída B: 1. Korber (KTM), 2. Unger (Beta), 3. Petrželka, 4. Bučina (oba KTM); Děti: 1. Hedrlín, 2. Balatka, 3. Pitel, 4. Kalný (všichni KTM); Ženy: 1. Nováčková (Husqvarna)

Motokros národů

Matterley Basin, Velká Británie

Letošní MXoN ve Velké Británii už počtvrté v řadě vyhráli favorizovaní Francouzi ve složení Gautier Paulin, Romain Febvre a Christophe Charlier. Stříbro vybojoval tým Nizozemska a bronz domácí Britové. Český tým se mezi nejlepší neprobojoval, v kvalifikaci skončil na 21. místě, i přesto, že Jaromír Romančík dojel šestnáctý, Filip Neugebauer sedmnáctý a Petr Smítka devatenáctý.

MXoN: 1. Francie (Paulin, Febvre, Charlier), 2. Nizozemsko (Herlings, Coldenhoff, Bogers), 3. Velká Británie (Anstie, Wilson, Searle), 4. Belgie (Van Horebeek, Strijbos, Van Doninck), 5. Švýcarsko (Tonus, Seewer, Guillod), 6. Austrálie (Lawrence, Gibbs, Ferris)

Světové superbiky

Magny Course, Francie

V sobotu na závodech ve Francii jezdci WSBK letos poprvé jeli za deště. Mokrý závod vyhrál Jonathan Rea před Marcem Melandrim a týmovým kolegou Sykesem a Ondřej Ježek skončil šestnáctý. Neděle už se jela na suchu a vítězství slavil Chaz Davies, třetí muž průběžného pořadí. Ondřej Ježek si o dvě místa pohoršil.

První závod: 1. Rea (GB, Kawasaki), 2. Melandri (I, Ducati), 3. Sykes (GB, Kawasaki), 4. Camier (GB, MV Agusta), 5. Lowes (GB, Yamaha), 6. Laverty (IRL, Aprilia)… 16. Ježek (Kawasaki); Druhý závod: 1. Davies (GB, Ducati), 2. Lowes, 3. Vd. Mark (NL, Yamaha), 4. Forés (E, Ducati), 5. Melandri, 6. Mercardo (ARG, Aprilia)... 18. Ježek; Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. Melandri, 5. Lowes, 6. Vd. Mark… 22. Ježek.

BSB

Assen, Nizozemsko

Závodní víkend v Assenu byl předposledním pro závodníky britských superbiků. První závod vyhrál Leon Haslam, který je aktuální na prvním místě v průběžném pořadí, kde má náskok 32 bodů. V Nizozemsku porážel svého největšího soupeře v boji o titul Shana Byrneho. Druhý závod vyhrál Sylvain Guintoli. Jakub Smrž v prvním závodě na body nedosáhl a druhý nedojel.

První závod: 1. Haslam (GB, Kawasaki), 2. Byrne (GB, Ducati), 3. Ellison (GB, Yamaha), 4. Guintoli (F, Suzuki), 5. Brookes (AUS, Yamaha), 6. Ray (GB, Suzuki)…18. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Guintoli, 2. Brookes, 3. Haslam, 4. Ellison, 5. Byrne, 6. Hickman (GB, BMW); Průběžně: 1. Haslam, 2. Brookes, 3. Byrne, 4. Dixon (GB, Kawasaki), 5. Hickman, 6. O’Halloran (GB, Honda)...18. Smrž.