Sportovní víkend v rychlém přehledu (14. až 15. října)

vydáno 16. 10. 2017, text Dominika Nováková, foto MotoGP, BSB, Pavlína Mařáčková

U nás v České republice byl o víkendu krásně, to ale neplatí o druhé straně světa, o japonském Motegi. Tam se jelo mistrovství světa silničních motocyklů Moto GP a na mokru byly závody hodně náročné. Kromě Moto GP jsme sledovali také Britské superbiky, které mají za sebou poslední závod sezony, skončila také sezona mistrovství Evropy endura.

Moto GP

Motegi, Japonsko

Závod MotoGP v Japonsku vyhrál Andrea Dovizioso. Drama na čele tak pokračuje a pořád se o titul bojuje mezi ním a Marcem Márquezem. Velká cena Japonska byla napínavá až do konce, nejdřív vedl Danilo Petrucci, před něj se ale následně dostal Márquez s Dovim. Ital si vítězství vybojoval až těsně před cílem, kde Márquez lehce zaváhal v jedné ze zatáček. Třetí skončil Danilo Petrucci. Karel Abraham závod nedojel. V Moto3 vyhrál Romano Fenati a trochu tak okořenil další pokračování šampionátu, Joan Mir má titul sice téměř v kapse, ale ještě se bude závodit… Jakub Kornfeil dokončil závod jako osmý a odváží z Japonska cenné body. Moto dvojky ovládl Alex Márquez.

MotoGP: 1. Dovizioso (I, Ducati), 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Petrucci (I, Ducati), 4. Iannone (I), 5. Rins (E, oba Suzuki), 6. Lorenzo (E, Ducati); MotoGP průběžně: 1. M. Márquez, 2.Dovizioso, 3. Vinales (E, Yamaha), 4. Pedrosa (E, Honda), 5. Rossi (I), 6. Zarco (F,oba Yamaha)... 20. Abraham (Ducati); Moto2: 1. A. Márquez (E, Kalex), 2. Vierge (E, Tech3), 3. Syahrin (MAL), 4. Bagnaia (I), 5. Pasini (I), 6. Nakagami (J, všichni Kalex); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli (I), 2. Lüthi (CH, oba Kalex), 3. A. Márquez, 4. Oliveira (P, KTM), 5. Bagnaia, 6. Pasini; Moto3: 1. Fenati (I, Honda), 2. Antonelli (I, KTM), 3. Bezzecchi (I, Mahindra), 4. Suzuki (J), 5. Canet (E, oba Honda), 6. Oettl (GB, KTM)… 8. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir (E, Honda), 2. Fenati, 3. Canet, 4. Di Giannantonio (I), 5. Martin (E), 6. McPhee (GB, všichni Honda)… 21. Kornfeil.

ME enduro

Gelnica, Slovensko

Poslední podnik mistrovství Evropy endura se odjel v sousedním Slovensku, a to v Gelnici u Košic. Kryštof Kouble v kategorii E1 Junior obhájil svoje druhé místo a stal se vicemistrem Evropy v této kategorii. Měl šanci i na první příčku, ale největšího soupeře a vítěze kategorie Itala Pavoniho dokázal na Slovensku porazit jen jednou ve třetím dni a to nestačilo. Hezké závody předvedl i Jaromír Romančík, který se po zranění a po skončení sezony motokrosu na chvíli vrátil do endura. Jel v kategorii E2 Senior a pomohl českému družstvu ke třetímu místo v družstvech. Juniorské družstvo obsadilo čtvrtou příčku.

První den Junior E1: 1. Pavoni (I, KTM), 2. Kouble (Husqvarna), 3. Passet (F, Yamaha), 4. Skoog (S), 5. Zboran (SVK), 6. Zahustel (SVK, všichni KTM); Druhý den Junior E1: Pavoni, 2. Kouble, 3. Skoog, 4. Passet, 5. Zboran, 6. Gunnerheim (S, KTM); Třetí den Junior E1: 1. Kouble, 2. Pavoni, 3. Passet, 4. Gunnerheim, 5. Zboran, 6. Marek (Yamaha); Celkově: 1. Pavoni, 2. Kouble, 3. Skoog, 4. Passet, 5. Zboran, 6. Sealy.

BSB

Brands Hatch, Velká Británie

Sezona MCE Insurance British Superbike Championship má za sebou poslední závod. Pošesté titul slaví Shane Byrne. Šanci na titul měl ale kromě něj i Leon Haslam a teoreticky i Josh Brookes. Dva závody ze tří v Brands Hatch Byrne vyhrál, ten třetí dokončil jako osmý. Body mu ale bohatě stačily na první místo a na titul šampiona. Leon Haslam se o titul připravil pádem ve druhém závodě, kdy narazil do mantinelu. Jakubu Smržovi se v posledním víkendu sezony příliš nedařilo a výkony se závod od závodu horšili, dojel na třinácté, patnácté a šestnácté pozici.

První závod: 1. Byrne (GB, Ducati), 2. Iddon (GB, BMW), 3. Brookes (AUS, Yamaha), 4. Haslam (GB, Kawasaki), 5. Ellison (GB, Yamaha), 6. O’Halloran (GB, Honda)… 13. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Byrne, 2. Iddon, 3. Ellison, 4. Brookes, 5. O’Halloran, 6. Hickman… 15. Smrž; Třetí závod: 1. Brookes, 2. O’Halloran, 3. Ellison, 4. Laverty (), 5. Iddon, 6. Hickman… 16. Smrž; Celkově: 1. Byrne, 2. Brookes, 3. HAslam, 4. Hickman, 5. O’Halloran, 6. Dixom… 18. Smrž.