vydáno 30. 4. 2018, text Petr Hájek, foto TZ a Paja - enduro cz

Uplynulý víkend byl opět bohatý na vrcholné sportovní události. Zrekapitulujme si ve stručnosti, co se kde odehrálo.

Filip Hájek před Patrikem Mikelem
Speedway – junioři

První závod MČR juniorů vyhrál na pražské Markétě domácí Filip Hájek, když o bod porazil pardubického Patrika Mikela. Na dalších místech skončili další domácí junioři Jan Kvěch a Petr Chlupáč před dvojicí žarnovických závodníků Davidem Pacalajem a Jakubem Valkovičem.

Speedway Grand Prix
Blíží se pražská plochodrážní Velká cena. Prvním náhradníkem je domácí Josef Franc, který si vestu s číslem sedmnáct vyjel v závodě Prague Open, post druhého náhradníka získal slánský jezdec Eduard Krčmář a divokou kartu dostal Václav Milík, který v loňském ročníku skončil třetí.

Český tým zleva Jiří Císař, Jiří Pošík, Jiří Stodůlka a Emil Čunderlík se Stříbrnou vázou
Enduro Vintage

Italové uspořádali v Montecampione na počest svého někdejšího kapitána Trophy týmu Augusta Taiocchiho mimořádnou sešlost bývalých soutěžních hvězd, kterou nazvali Trofej národů. Loni se premiérové akce zúčastnili jen domácí, letos se kromě padesátky domácích do Itálie sjeli borci z Evropy, Austrálie, USA, Kanady – i z bývalého Československa, které vytvořilo dva týmy. Motocykly musejí mít jezdci dobové do roku 1987, kdo takový nemá, tomu slíbili Italové půjčit! Od nás se oslavy endura zúčastnili Jiří Císař, Emil Čunderlík, Jiří Pošík, Jiří Stodůlka, Vladimír Buš, Rudolf Kavský, Otakar Kotrba a Dušan Kotrla, diváci mohli vidět i Peterhansela, Neveua, bratry Pentony, Jeffa Fredette (jel 30 Šestidenních! ), Charbonniera, Moralese, Brinkmanna, Teucherta, Haua, Sturma, Webera, Kleinschmidtovou, Mayerovou, Schekovou, Grassa, Brissoniho, Farioliho, Salu, Orioliho, Passeriho, Oldratiho… prostě soutěžáckou elitu 70. a 80. let. Tým ve složení Jiří Císař, Jiří Pošík, Jiří Stodůlka a Emil Čunderlík si z Itálie odváží Stříbrnou vázu.

Ve Španělsku v sobotu nejrychlejší Alex Salvini
Mistrovství světa enduro

Po zasněženém úvodu ve Finsku se další kolo světového endura jelo v teple španělského Santiaga de Compostela, v neděli ovšem za průtrže mračen. Enduro GP vyhrál v sobotu Alex Salvini (I, Husqvarna), v neděli Steve Holcombe (GB, Beta), celkově ale vede Eero Remes (SF, TM), ve Španělsku druhý a pátý. Ve třídě E1 vyhrál Jamie McCanney (GB, Yamaha) oba dny a vede i celkově, E2 vyhrál oba dny Salvini a vede Remes. E3 vyhráli Daniel McCanney (GB, GasGas) a Steve Holcomb, který vede i celkově. Příští víkend se pokračuje v Portugalsku.

Předposlední závod MS superkrosu vyhrál Marvin Musquin
Superkros USA

Předposlední závod superkrosového šampionátu se jel ve městě u slaného jezera: Salt Lake City. Čekalo se, že si Jason Anderson (Husqvarna) zajistí svůj první titul, který by byl zároveň i titulem světovým, vždyť přijel s náskokem 34 bodů a stačilo mu dojet do pátého místa. Jenže Anderson v první zatáčce kolidoval s Elim Tomacem a stupačka Tomacovy Kawasaki mu očesala dráty v předním kole. Než mu mechanici v depu kolo vyměnili, objeli závodníci dvě kola. Stíhačka stačila Andersonovi jen na 17. místo v cíli. Protože jeho rival v boji o titul Francouz Marvin Musquin (KTM) vyhrál, zcvrkl se Andersonův náskok na 14 bodů. To znamená, že mu k titulu stačí dojet v desítce, i kdyby Musquin v Las Vegas zase vyhrál.
V kategorii 250 West vyhrál podruhé v sezoně Shane McElrath (KTM). Ve hře o titul jsou stále ještě čtyři jezdci, vede Plessinger (Yamaha) o 13 bodů a rovněž mu stačí k titulu dojet v první desítce.

Superbiky – testy Brno
Přední superbikové týmy využily pauzy před závody v Imole a přijely v minulém týdnu do Brna otestovat své motocykly a získat důležitá data před závody, které se zde pojedou 9. a 10. června. Žádné oficiální časy vydány nebyly, týmy si je udržují v tajnosti. Bohužel netestoval Ondra Ježek, protože jeho tým Guandalini je nějak na štíru s motory, takže Ondra se přijel jen na kole podívat na kamarády a soupeře. Za pozornost tedy stojí třeba pohled na okruh očima Michaela Rubena Rinaldiho z týmu Aruba.it Racing – Junior Team, který jezdil v Brně poprvé: „In terms of performance, I've been quite close to the factory riders and we found a good base both in terms of pure speed and consistency. The track is fascinating and not too demanding physically. It's really fun to ride it with a Superbike”. Souhlasíme!