Sportovní víkend v rychlém přehledu (24. – 25. června)

vydáno 26. 6. 2017, text Dominika Nováková, foto MXGP, MotoGP, EnduroGP, SpeedwayGP,

Většina závodníků se o víkendu musela potýkat s velkým horkem. Rozdíl byl jenom v tom, kdo se pařil v jakém motorkářském oblečení. Jezdci mistrovství světa silničních motocyklů v kombinézách, závodníci světového endura se potili v motokrosovém oblečení a ještě v nánosech prachu ve vyprahlé Itálii. Závodilo se ovšem i na ploché dráze a nechyběly ani sajdkáry.

Enduro GP

Paradfürdo, Maďarsko

Čtvrtý závod mají za sebou jezdci mistrovství světa v enduru. Tentokrát měřili síly v Maďarsku. Lesy, náročné výjezdy a velké množství prachu komplikovaly závodníkům cestu do cíle. S nástrahami si oba závodní dny nejlépe poradil Christophe Nambotin z Francie. Druhý byl nejdřív průběžně vedoucí Steve Holcombe, druhý závodní den byl stříbrný Nathan Watson, třetí skončil Loic Larrieu.

První závod: 1. Nambotin (F, KTM), 2. Holcombe (GB, Beta), 3. Larrieu (F, Yamaha), 4. Phillips (AUS, Sherco), 5. Watson (GB, KTM), 6. Guerrero (E, Yamaha); Druhý závod: 1. Nambotin, 2. Watson, 3. Larrieu, 4. Holcombe, 5. Salvini (I, Beta), 6. Guerrero; Průběžně: 1. Holcombe, 2. Larrieu, 3. Nambotin, 4. Phillips, 5. Watson, 6. Redondi (I, Honda).

MX GP

Lombardia, Itálie

Antonio Cairoli navýšil svůj náskok v průběžném pořadí šampionátu dalším vítězstvím v Itálii, kde ho domácí fanoušci hnali kupředu. Druhý viděl šachovnicovou vlajku Jeffrey Herlings a třetí Max Anstie. Jaromíru Romančíkovi se v Itálii nedařilo a skončil až na posledním 33. místě. Naopak dobře si vedl Petr Polák v závodě evropských 125, který se jel při MX GP. Skončil celkově jedenáctý.

MXGP: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Herlings (NL, KTM), 3. Anstie (GB, Husqvarna), 4. Febvre (F, Yamaha), 5. Nagl (Gb, Husqvarna), 6. Paulin (F, Husqvarna)…33. Romančík (KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Paulin (F, Husqvarna), 3. Desalle (B, Kawasaki), 4. Herlings, 5. Gajser (SLO, Honda), 6. Febvre…30. Romančík; EMX125: 1. Haarup (DK, Husqvarna), 2. Faccheti (I, Husqvarna), 3. Gifting (S, KTM), 4. Strubhart (F, KTM), 5. Hofer (A, KTM), 6. Dankers (NL, KTM)…11. Polák (KTM); EMX125 průběžně: 1. Strubhart, 2. Haarup, 3. Faccheti, 4. Horgmo (N, KTM), 5. Notario (E, KTM), 6. Hofer…25. Polák.

Speedway GP

Horsens, Dánsko

Stejně jako loni vyhrál závod v Dánsku polský jezdec Maciej Janowski. Ten se díky úspěchu vyhoupl z pátého na průběžné třetí místo. Na stupních vítězů ho doprovodili druhý Emil Sajfutdinov z Ruska a třetí Patryk Dudek. Čtvrtý ve finále skončil Australan Jason Doyle, který závod jel i přes bolesti jenom pět dní poté, co podstoupil operaci zlomené nohy. V tuto chvíli vede šampionát.

SGP: 1. Janowski (PL), 2. Sajfutdinov (RUS), 3. Dudek (PL), 4. Doyle (AUS), 5. Žagar(SLO), 6. Woffinden (GB); Průběžně SGP: 1. Doyle, 2. Dudek, 3. Janowski, 4. Lindgren (S), 5. Woffinden, 6. Sayfutdinov…15. Milík.

8hodin EWC

Slovakia ring, Slovensko

Čtvrtý vytrvalostní závod silničních motocyklů sezony 2017 se jel na okruhu Slovakia ring na Slovensku. Osmihodinový závod jel i tým EKO IVRacing BMW CSEU s Karlem Hanikou. Toho na trati ovšem postihla technická závada a tým tak v závodě skončil. Vyhrál GMT94 Yamaha.

8hodin EWC: 1. GMT94 YAMAHA, 2. Suzuki Endurance Racing Team, 3. Honda Endurance Racing, 4. YART – YAMAHA, 5. Voelpker NRT48 Schubert-Motors by, 6. Yamaha Viltais Experience; Průběžně: 1. Suzuki Endurance Racing Team, 2. GMT94 YAMAHA, 3. YART – YAMAHA, 4. TEAM SRC KAWASAKI, 5. MACO RACING Team, 6. F.C.C. TSR Honda…31. EKO IVRacing BMW CSEU.

Moto GP

Assen, Holandsko

Průběžným pořadím zamíchala Velká cena Moto GP v Assenu. Ve dvanáctém kole upadl Maveric Vinales, tím přišel o body a uvolnil tak místo lídra tabulky. Tam se přesunul Andrea Dovizioso. Navíc bodové rozdíly na prvních čtyřech místech jsou nyní minimální a v dalších závodech určitě uvidíme velké boje. Závod v Assenu vyhrál Valentino Rossi a smazal svoji ztrátu z minulého nepovedeného závodu. Karel Abraham zajel skvělý závod. Z 18. místa na startu se prodral až na sedmou pozici. V rámci závodů Moto GP se jel i přidružený závod Red Bull Rookies cup, oba závody vyhrál turecký jezdec Can Öncü. Ve startovním poli chyběl Filip Salač, který si v Barceloně na šampionátu CEV zlomil stehenní kost a musel podstoupit operaci.

MotoGP: 1. Rossi (I, Yamaha), 2. Petrucci (I, Ducati), 3. Márquez (E, Honda), 4. Crutchlow (Gb, Honda), 5. Dovizioso (I, Ducati), 6. Miller (AUS, Honda), 7. Abraham (Ducati); MotoGP průběžně: 1. Dovizioso, 2. Vinales (E, Yamaha), 3. Rossi, 4. Márquez, 5. Pedrosa (E, Honda), 6. Zarco (F, Yamaha)…19. Abraham; Moto2: 1. Morbidelli (I), 2. Lüthi (CH), 3. Nakagami (J), 4. Pasini (I, všichni Kalex), 5. Oliveira (P, KTM), 6. A. Márquez (E, Kalex); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira, 5. Pasini, 6. Nakagami; Moto3 závod: 1. Canet (E), 2. Fenati (I), 3. McPhee (GB), 4. Martin (E), 5. Danilo (F, Honda), 6. Ramirez (E, KTM)…17. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir (E, Honda), 2. Canet, 3. Fenati, 4. Martin, 5. McPhee, 6. Di Giannantonio (I, Honda); Red Bull Rookies průběžně: 1. Viu (E), 2. Öncü (TUR), 3. Masaki (J), 4. Skinner (GB), 5. Bonoli (I), 6. Ogura (J), 7. Salač.

Supermoto MM ČR

Vysoké Mýto

Potřetí se letos utkali jezdci domácího supermota, tentokrát na trati ve Vysokém Mýtě. Sezona bez zraněného favorita Pavla Kejmara je zatím v režii Milana Sitnianského, který vede tabulku průběžných výsledků kategorie S1. Závod ve Vysokém Mýtě ovšem vyhrál Erik Provazník, Sitnianský byl druhý. Třetí v elitní kategorii skončil Lukáš Ducháček.

Supermoto: 1. Provazník (Yamaha), 2. Sitnianský (Honda), 3. Ducháček (Husqvarna), 4. Ónodi (H, Husqvarna), 5. Říhák (Honda), 6. Ludvík (Husqvarna); Supermoto průběžně: 1. Sitnianský, 2. Provazník, 3. Ducháček, 4. Říhák, 5. Ludvík, 6. Burget (Yamaha).

Sajdkár MM ČR

Jinín

Pátý závod seriálu mezinárodního mistrovství ČR se jel za obrovského horka v Jiníně u Strakonic. Suverénně vyhráli bratři Čermákové, kteří si tak spravili chuť po nepodařeném minulém závodě ve Stříbře. Druzí dojeli Vejchoda se Zatloukalem a třetí Kolenčík a Hejnal.

Závod: 1. Čermáci (WSP Mega), 2. Vejchoda/Zatloukal (WSP Zabel), 3. Kolenčík/Hejhal (Zabel 700), 4. Boukalové (WSP Zabel), 5. Wanger/Richter (A, VMC Mega), 6. Křížové (WSP Mega); Průběžně: 1. Čermáci, 2. Vejchoda/Zatloukal, 3. Janouškové (WSP Mega), 4. Wanger/Richter, 5. Hrochové (WSP Zabel), 6. Kolenčík/Hejhal.