Sportovní víkend v rychlém přehledu (22. – 23. července)

vydáno 24. 7. 2017, text Dominika Nováková, foto MXGP, Enduro GP, Speedway GP, Verva racing, Fans of Smrž

Čeští závodníci se účastnili mezinárodních závodů v roadracingu i motokrosu a některým z nich se dařilo vybojovat cenné body. O víkendu se závodilo například i v enduru. A to v tom světovém i českém. Zranil se Jakub Smrž v tréninku britských superbiků. Na MX GP v Lokti došlo k tragické události.

MXGP

Loket

Motokrosoví fanoušci se po roce dočkali mistrovství světa motokrosu v Lokti nad Ohří. Do západních Čech se sjely světové hvězdy a s nimi i osm českých závodníků. V kategorii MXGP zvítězil Antonio Cairoli před Clementem Desallem a Timem Gajserem. Cairoli si tak upevnil pozici na čele tabulky průběžných výsledků. Z našich jezdců se nejlépe dařilo Járovi Romančíkovi, který v prvním závodě dojel osmnáctý. Ve druhém ho bohužel zastavilo bolavé koleno. Martin Michek, Petr Bartoš, Rudolf Weschta ani Martin Finěk na body nedosáhli. V MX2 byl nejlepší Pauls Jonass, který tak míří k letošnímu titulu mistra světa. Druhý skončil Jeremy Seewer a třetí Thomas Covington. Češi Dušan Drdaj a Petr Polák se umístili těsně za první třicítkou. Mezi ženami si s loketskou tratí nejlépe poradila Courtney Duncanová. Druhá dojela Amandine Verstappenová a třetí Nancy Van De Venová. Kristýna Vítková dojela 19. a 20., což znamená tři světové body na její konto. V Lokti došlo v sobotu v prvním závodě kategorie EMX85 k tragické události. Po pádu na dvojáku přes cestu zemřel 13letý Igor Cuharciuc z Moldavska. Čest jeho památce.

MXGP: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Desalle (B, Kawasaki), 3. Gajser (SLO, Honda), 4. Herlings (NL, KTM), 5. Paulin (F, Husqvarna), 6. Febvre (F, Yamaha)… 21. Romančík, 25. Michek, 33. Bartoš, 34. Finěk (všichni KTM), 36. Weschta (Suzuki); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Desalle, 3. Herlings, 4. Paulin, 5. Gajser, 6. Febvre… 27. Romančík; MX2: 1. Jonass (LAT, KTM), 2. Seewer (CH, Suzuki), 3. Covington (USA, Husqvarna), 4. Paturel (F, Yamaha), 5. Prado Garcia (E), 6. Bogers (NL, oba KTM)… 31. Drdaj (Yamaha), 32. Polák (KTM); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen (DK, Husqvarna), 4. Paturel, 5. Lieber (B, KTM), 6. Covington; Ženy: 1. Duncanová (NZ, Yamaha), 2. Verstappenová (B, KTM), 3. Van De Venová (NL, Yamaha), 4. Fontanesi (I, Yamaha), 5. Lancelotová (F, Kawasaki), 6. Van Wordragenová (NL, Yamaha)… 20. Vítková (Yamaha); Ženy průběžně: 1. Duncanová, 2. Fontanesi, 3. Lancelotová, 4. Van De Venová, 5. Papenmeierová (D, Suzuki), 6. Verstappenová… 33. Vítková.

Speedway GP

Cardiff, Velká Británie

Další závod mistrovství světa na ploché dráze se jel v anglickém Cardiffu a vítězně z něj odjel Polák Maciej Janowski. Ve finále porazil Jasona Doyla, Mateje Žagara a Bartosze Zmarzlika. Na čele průběžných výsledků jsou teď jenom malé bodové rozdíly. Vede Doyle se 78 body, za ním jsou dva polští závodníci – Janowski a Dudek. Oba mají shodně 75 bodů. Slovenský jezdec Martin Vaculík je zatím osmý.

Závod: 1. Janowski (PL), 2. Doyle (AUS), 3. Žagar (SLO), 4. Zmarzlik (PL), 5. Sayfutdinov (RUS), 6. Kildemand (DK); Průběžně: 1. Doyle, 2. Janowski, 3. Dudek (PL), 4. Lindgren (S), 5. Sayfutdinov, 6. Woffinden (GB).

Enduro GP

Castelo Branco, Portugalsko

Portugalsko hostilo v pořadí šestý závod mistrovství světa v enduru. Prach, horko a kameny doprovázely závodníky na cestě k vítězství. O to se ve dvou dnech museli podělit dva závodníci. První den ovládl Nathan Watson, ten druhý Steve Holcombe. Holcombe vede i tabulku výsledků, naopak Watson je v tuhle chvíli až čtvrtý, i když se mu v posledních dvou závodech dařilo, jeden vynechaný den v závodě ve Španělsku pro něj znamená velkou ztrátu bodů.

První den: 1. Watson (GB, KTM), 2. Phillips (AUS, Sherco), 3. Holcombe (GB, Beta), 4. Larrieu (F, Yamaha), 5. Charlier (F, Husqvarna), 6. Betriu (E, KTM); Druhý den: 1. Holcombe, 2. Charlier, 3. Phillips, 4. Larrieu, 5. Betriu, 6. Guerrero (E, Yamaha); Průběžně: 1. Holcombe, 2. Larrieu, 3. Phillips, 4. Watson, 5. Nambotin (F, KTM), 6. Redondi (I, Honda).

MM ČR enduro

Hrobčice

Mezi Mostem a Teplicemi, v Hrobčicích, se o víkendu konal i další závod mezinárodního mistrovství republiky v enduru. První den se s pěti koly a deseti měřenými testy nejlépe vypořádal Radek Toman. A kdo v neděli čekal jiného vítěze, nedočkal se, Toman opět předvedl nejlepší výkon. Na stupních vítězů ho doplnili v sobotu Adolf Živný a Jiří Hádek, v neděli Hádek a Milan Engel.

První den: 1. Toman (Husqvarna), 2. Živný, 3. Hádek (oba KTM), 4. Kouble (Husqvarna), 5. Kuklík (KTM), 6. Hroneš (Gas Gas); Druhý den: 1. Toman, 2. Hádek, 3. Engel, 4. Kouble, 5. Živný, 6. Horák (Husqvarna).

BSB

Brands Hatch, Velká Británie

Jakub Smrž měl v tréninku britských superbiků velký pád, vylétl z tratě, skončil pod balíky a motorka zavěšená na plotě. Natrhl si vaz v koleni, pohmoždil si žebra a okolí pánve a kyčle. Nastoupil ovšem do nedělního warm-upu, ale po něm se rozhodlo, že do závodů Jakub nenastoupí. Na motorce se špatně hýbal a měl velké bolesti. První i druhý závod superbike vyhrál Shane Byrne.

První závod: 1. Byrne (GB, Ducati), 2. Linfoot (GB, Honda), 3. Haslam (GB, Kawasaki), 4. Hickman (GB, BMW), 5. Brookes (AUS), 6. Ellison (GB, oba Yamaha); Druhý závod: 1. Byrne, 2. Ellison, 3. Iddon (GB, BMW), 4. Hickman, 5. Haslam, 6. Mossey (GB, Kawasaki).

IRRC

Chimay, Belgie

V Belgii se jely závody Open Trophy, jejichž součástí je evropský roadracingový šampionát IRRC a také místní BeNeCup. V pátek byly na programu volné tréninky, v sobotu kvalifikace a konečně v neděli závody. Do Chimay přijelo i hodně českých jezdců. Zástupce jsme měli v obou zmiňovaných závodech. První odstartovaly superbiky v domácím BeNeCupu, nejlepším Čechem byl Marek Červený, který bojoval i o vítězství, nakonec dojel jako třetí, zvítězil domácí Vincent Lonbois. V závodě Belgian Twin Trophy jsme měli jediného zástupce, Davida Kuželu, který dojel na hezkém osmém místě, z druhého závodu ovšem musel odstoupit. Oba závody Twin vyhrál Xavier Denis. Dva čeští zástupci jeli v závodě IRRC Supersport. Kamil Holán v prvním závodě dojel jako osmý, Vladimír Šnajdr jednadvacátý. Ve druhém závodě se Holán zapojil do bojů o stupně vítězů, nakonec z toho ale bylo páté místo, Šnajdr v mokrém závodě dojel dvanáctý. První závod vyhrál Joey Den Besten a druhý Pierre Yves Bian. V IRRC Superbike byl nejlepším Čechem Marek Červený, který bral třetí a páté místo.

BeNeCup Superbike: 1. Lonbois, 2. Le Grelle, 3. Červený, 4. Fredriks, 5. Fissette, 6. Kostamo… 10. Bičiště; Belgian Twin Trophy první závod: 1. Denis, 2. Bulter, 3. Van Der Donckt, 4. Pfeiffer, 5. Carlier, 6. Wauter… 8. Kužela; Belgian Twin Trophy druhý závod: 1. Denis, 2. Van Der Donckt, 3. Peeters, 4. Steenhaut, 5. Smolders, 6. Carlier; IRRC Supersport první závod: 1. Den Besten, 2. Bian, 3. Walther, 4. Hoffman, 5. Schmitz, 6. Seydoux… 8. Holán, 21. Šnajdr; IRRC Supersport druhý závod: 1. Bian, 2. Walther, 3. Schmitz, 4. Den Besten, 5. Holán, 6. Wauter… 12. Šnajdr; IRRC Superbike: 1. Lonbois, 2. Le Grelle, 3. Červený, 4. Fissette, 5. Grams, 6. Fredriks… 8. Bičiště, 16. Tomeček, 25. Lukšík, 33. Holán; IRRC Superbike druhý závod: 1. Le Grelle, 2. Lonbois, 3. Grams, 4. Fissette, 5. Červený, 6. Kostamo… 9. Bičiště, 16. Tomeček, 21. Lukšík, 31. Holán.