Sportovní víkend v rychlém přehledu (3. – 4. června)

vydáno 6. 6. 2017, text Dominika Nováková, foto Robert Sobčák, iomtt, Radek Lavička, Verva racing

Na ostrově Man se koná slavná Tourist Trophy a její 110. ročník. Itálie přivítala další závod mistrovství světa silničních motocyklů Moto GP, kde se předvedli hlavně domácí jezdci. Za námi je i čtvrtý závod MM ČR v motokrosu v Pacově.

Isle of Man TT

Ostrov Man, Velká Británie

O víkendu se konečně naplno rozjela Tourist Trophy na ostrově Man. Umoudřilo se počasí a rozpustily mlhy a už v pátek měli jezdci možnost zajet teprve druhý plnohodnotný trénink. V sobotu byly na pořadu kvalifikace, v neděli první letošní závod kategorie Superbike. Vyhrál ho Ian Hutchinson, a připsal si svoji 15. výhru v TT celkově. Kamil Holán v superbicích obsadil 25. místo. V pondělí se prvního závodu dočkaly i sajdkáry a supersporty. Michael Dunlop si dojel pro 14. vítězství na TT. Michal „Indi“ Dokoupil byl čtyřiadvacátý. Sajdkáry ovládli bratři Ben a Tom Birchallové.

RST Superbike: 1. Hutchinson, 2. Hickman (oba BMW), 3. Harrison, 4. Hillier (oba Kawasaki), 5. Kneen, 6. Rutter (oba BMW)… 25. Holán (BMW); Sure Sidecar: 1. Birchallové (LCR), 2. Holden/Cain (Honda), 3. Molyneaux/Sayle, 4. A. Founds/Lowther (oba Yamaha). 5. Reeves/Wilkes (Honda), 6. P. Founds/Walmsley (Suzuki); Monster Energy Supersport: 1. M. Dunlop (Yamaha), 2. Hillier, 3. Hickman (Triumph), 4. W. Dunlop, 5. Hutchinson (oba Yamaha), 6. Johnson (Triumph)… 24. Dokoupil (Yamaha).

Moto GP

Mugello, Itálie

Stoprocentně italský byl závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu. Ve všech kategoriích zvítězil domácí jezdec. V královské kubatuře předvedl dokonalou jízdu jezdec Ducati Andrea Dovizioso, který si s mírným náskokem dojel pro první místo. Velkou cenu vyhrál potřetí v životě. Druhý skončil Maverick Vinales a třetí netovární Ducati Danila Petrucciho. Kategorii Moto2 ovládl Ital Mattia Pasini a v Moto3 zvítězil Andrea Migno. Byla to jeho první výhra v MS v životě. Našim jezdcům se příliš nedařilo, oba nedosáhli ani na jeden bod. Karel Abraham v MotoGP dojel šestnáctý, Jakub Kornfeil v Moto3 dvacátý.

MotoGP závod: 1. Dovizioso (I, Ducati), 2. Vinales (E, Yamaha), 3. Petrucci (I, Ducati), 4. Rossi (I, Yamaha), 5. Bautista (E, Ducati), 6. M. Márquez (E, Honda)…16. Abraham (Ducati); MotoGP průběžně: 1. Vinales, 2. Dovizioso, 3. Rossi, 4. M. Márquez, 5. Pedrosa (E, Honda), 6. Zarco (F, Yamaha)…19. Abraham; Moto2 závod: 1. Pasini (I), 2. Lüthi (CH), 3. A. Márquez (E), 4. Morbidelli (I, všichni Kalex), 5. Oliveira (P, KTM), 6. Marini (I, Kalex); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira, 5. Bagnaia (I, Kalex), 6. Pasini; Moto3 závod: 1. Migno (I, KTM), 2. Di Giannantonio (I, Honda), 3. Guevara (E, KTM), 4. Binder (ZA, KTM), 5. Canet (E, Honda), 6. McPhee (GB, Honda)…20. Kornfeil (Peugeot); Moto3 průběžně: 1. Mir (E, Hoda), 2. Canet, 3. Di Giannantonio, 4. Fenati (I, Honda), 5. Migno, 6. McPhee…24. Kornfeil.

BAM MM ČR

Pacov

Třetí závod Buksa/Ados motokrosu mezinárodního mistrovství České republiky se konal na Vysočině na oblíbené trati v Pacově. Adrenalinovou rozjížďku prožily závodnice v kategorii žen, start a prvních pár kol jely ve velmi silném lijáku na rozblácené trati. Nejlépe se s podmínkami poprala vedoucí Steffi Laier z Německa, nejlepší Češkou se stala Lucie Simonová. V MX1 to neměl obhájce titulu a současný lídr úplně zadarmo. V první rozjížďce upadl a skončil druhý, druhou jízdu už vyhrál. V MX2 se stal vítězem Francouz Sulivan Jaulin, který pomalu ukrajuje náskok dalšího cizince Benceho Szvobody, který ale prozatím vede tabulku. Třetí celkově byl Martin Krč, který vyhrál druhou rozjížďku. Mezi Veterány byl výsledek jistý, obě rozjížďky byly v režii Martina Žeravy.

MX1 závod: 1. Michek, 2. Bartoš, 3. Romančík (všichni KTM), 4. Neugebauer, 5. Sukup (oba Kawasaki), 6. Šimko (Suzuki); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Romančík, 3. Bartoš, 4. Sukup, 5. Šimko, 6. Kovář (KTM); MX2 závod: 1. Jaulin (F), 2. Szvoboda (H), 3. Krč, 4. Šikyňa, 5. Terešák, 6. Koch (všichni KTM); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Krč, 4. Šikyňa, 5. Liška (Yamaha), 6. Drdaj (Yamaha); Ženy závod: 1. Laier (D, KTM), 2. Simonová (Yamaha), 3. Laňková (Suzuki), 4. Vítková (Yamaha), 5. Kapsamer (A), 6. Hromková (obě KTM); Ženy průběžně: 1. Laier, 2. Laňková, 3. Simonová, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamer; Veteráni závod: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Černý (SVK, KTM), 4. Hammerl (A), 5. Doppler (A, oba Kawasaki), 6. Buchta (Honda); Veteráni průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý, 4. Buchta, 5. Doppler, 6. Tichý (Suzuki); Veteráni 50+: 1. Dokoupil (Yamaha), 2. Kormunda (KTM), 3. Foretník (Kawasaki), 4. Heřman (Honda), 5. Růžička (Yamaha), 6. Volek (Kawasaki); Veteráni 50+: 1. Dokoupil, 2. Kormunda, 3. Heřman, 4. Růžička, 5. Staňek, 6. Volek (oba Kawasaki).

Endurosprint

Úterý

Čtvrtý závod seriálu mistrovství republiky enduro a endurosprintu se jel v Úterý. Tedy v sobotu a v neděli, ale poblíž obce Úterý u Mariánských Lázní. Trať byla suchá a nechyběly na ní náročnější úseky, jako například výjezdy v lese. V sobotu závody komplikovalo i počasí, bylo velké horko. Poprvé letos oba závody nevyhrál lídr mezinárodního mistrovství Ondřej Helmich. V prvním závodě ho překonal Kryštof Kouble, ten je průběžně druhý.

První den: 1. Kouble, 2. Helmich, 3. Toman (všichni Husqvarna), 4. Živný, 5. Kuklík, 6. Hádek (všichni KTM); Druhý den: 1. Helmich, 2. Kouble, 3. Toman, 4. Hádek, 5. Živný, 6. Kuklík; Průběžně: 1. Helmich, 2. Kouble, 3. Toman, 4. Živný, 5. Horák (Husqvarna), 6. Kuklík.

Sajdkár GP

Chaumont, Francie

Bratři Tomáš a Ondřej Čermákové začali čtvrtý závod sezony mistrovství světa povedenou kvalifikací, dojeli druzí a měli skvělou výchozí pozici do závodu. V noci před závodem ovšem dost pršelo, dráha byla hodně bahnitá a Čermákům se nevydařil start. Ještě k tomu musela posádka zastavit kvůli zničeným Tomášovým brýlím. Začala jim tak stíhací jízda, kterou dokončili na 15. místě. Druhý závod dojeli jako pátí. Průběžně v seriálu MS je česká posádky osmá. Závod vyhrála nizozemsko-francouzská posádka Etienne Bax a Nicolas Musset.

Sajdkár GP závod: 1. E. Bax/Musset (NL/F,WSP/Zabel), 2. Giraud/Mucenieks (F/LAT, WHT Husqvarna), 3. Willemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 4. Vanluchene/Kurpnieks (B/LAT, VMC/Zabel), 5. Brown/Millard (GB,WSP/Zabel), 6. Wilkinson/Chamberlain (GB, WSP/MEga)…10. Čermáci (WSP/Mega); Sajdkár GP průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willemsen/R. Bax, 4. Brown/Millard, 5. Wilkinson/Chamberlain, 6. Vanluchene/Kurpnieks…8. Čermáci.