Sportovní víkend v rychlém přehledu (21. až 27. května)

vydáno 28. 5. 2018, text Petr Hájek, foto Petr Hájek, Yamaha

Českou SGP vyhrál Lindgren, Milík na loňský úspěch nenavázal. Státní vyznamenání pro Jaroslava Faltu?

Václav Milík na loňské třetí místo nenavázal
Speedway GP

Hlavní událostí víkendu u nás byla plochodrážní Velká cena v Praze na Markétě. Měli jsme jedno želízko v ohni v podobě Václava Milíka startujícího na divokou kartu, loňské nečekané třetí místo se mu ale zopakovat nepodařilo. Skončil se šesti body jedenáctý, nechal tedy za sebou pět soupeřů. Přesto zajel skvěle svou druhou jízdu, kterou s převahou vyhrál a v níž porazil i nakonec druhého Poláka Dudka.
Celkovým vítězem GP se stal Švéd Fredrik Lindgren, který ve finálové jízdě manévrem v poslední zatáčce porazil Patryka Dudka z Polska a Emila Sajfutdinova z Ruska. Největší favorit Tai Woffinden finálovou jízdu pro poruchu nedojel. Lindgren vede mistrovství světa o jeden bod před Woffindenem.

Jaroslav Falta
Dostane Falta konečně medaili?

Motokrosař Jaroslav Falta, kterého českoslovenští „manažeři“ v roce 1974 připravili o titul mistra světa, je už počtvrté na seznamu návrhů na udělení medaile Za zásluhy v oblasti sportu, který schválila Sněmovna. Rozhodnutí je na prezidentu Zemanovi.

Sandro Cortese vyhrál Supersporty
Superbiky v Doningtonu

Ve Velké Británii se jely další závody světového šampionátu supersportů a superbiků. V Supersportech opět bojovala plejáda Yamah s MV Agustami, vítězně nakonec z této bitvy vyšel Sandro Cortese z Německa před Francouzem Julesem Cluzelem, stejné je i průběžné pořadí šampionátu.
V sobotu i v neděli se v závodě Superbiků prosadil nečekaně Nizozemec Michael van der Mark na Yamaze, obhájce titulu Brit Jonathan Rea (Kawasaki) dojel jen druhý a třetí, ale vede šampionát o 64 bodů před svým krajanem Chazem Daviesem (Ducati) a 82 před van der Markem.
Náš Ondřej Ježek dojel v sobotu 18. a v neděli 17. a zůstal tedy bez bodového zisku, ale snad poprvé v sezoně si doopravdy zazávodil a nechal za sebou několik soupeřů.
Závod kategorie Supersport 300 vyhrála s náskokem opět Španělka Ana Carascová a vede o 22 bodů průběžné pořadí.

Český mistrák v Polsku
Mistrovství republiky v závodech na okruzích se jelo v rámci poháru Alpe Adria v polské Poznani. Karel Hanika vyhrál druhý závod superbiků, v prvním byl čtvrtý. V šestistovkách AAC dojel Tomáš Šubrt třetí, litry AAC vyhrál oba závody Stanislav Polák, v SSP300 byl Simon Lukáš druhý a první, SST600 0liver König dvakrát třetí.

US motokros

Americký motokrosový šampionát pokračoval v Glen Helen v Kalifornii a opět si suverénně vedl Eli Tomac (Kawasaki), první závod vyhrál před Francouzem Musquinem (KTM) a Němcem Roczenem (Honda), druhý před superkrosovým mistrem světa Jasonem Andersonem (Husqvarna) a Musquinem.