Sportovní víkend v rychlém přehledu (6. – 8. května)

vydáno 9. 5. 2017, text Dominika Nováková, foto AMA SX, Czech Drag Series, Denitsa Paneva , Moto GP, TZ Jakuba Kornfeila, Monster Energy

Češi opět sbírali body ve světě. Na motokrosových závodech jak na mistrovství světa, tak mistrovství Evropy. Bratři Čermákové se pomalu blíží ke stupňům vítězů v MS sajdkárkrosu. V MotoGP se po nějaké době na stupně vítězů opět postavil Dani Pedrosa a naposledy letos spadl žebřík na americkém superkrosu.

Americký superkros

Las Vegas, USA

O víkendu se jel poslední letošní závod amerického superkrosu. V prestižní třídě 450 potřetí za sebou vyhrál titul mistra světa Ryan Dungey (titul ovšem získal celkově počtvrté). Do poslední chvíle ale nebyl vítěz jasný, protože podobný počet bodů měl i Eli Tomac, ten ale nakonec skončil druhý jenom o pět bodů. První titul ve 250 East získal Zach Osborne, kategorii 250 West ovládl Justin Hill. Celkově 450: 1. Dungey, 2. Tomac, 3. Musquin, 4. Anderson, 5. Millspas, 6. Baggett; Celkově 250 East: 1. Osborne, 2. Cianciarulo, 3. Savatgy, 4. Smith, 5. Ferrandis, 6. Craig; Celkově 250 West: 1. Hill, 2. McElrath, 3. Plessinger, 4. Davalos, 5. Decotis, 6. Forkner.

Czech Drag serie

Hoškovice, Mnichovo Hradiště

Na závodní dráhu už vyjely i dragstery, přesněji na dráhu letiště v Hoškovicích u Mnichova Hradiště. Mezinárodního mistrovství České republiky se zúčastnilo 34 závodních týmů z pěti zemí. Na programu byly čtyři kvalifikační jízdy, během kterých jezdci hledali optimální nastavení svých strojů. Následovaly vyřazovací jízdy a finále. V nejprestižnější třídě Competition Dragster startovaly stroje typu Funny Bike a TopGas. Průběžně MMČR Dragster: 1. Raeymaekers (B), 2. Jolink (NL), 3. Laur (D), 4. Bajer, 5. Petránek, 6. Braune (D).

Motokros – mistrovství Evropy Open

Sevlievo, Bulharsko

Další, v pořadí druhý závod evropského šampionátu motokrosu Open se jel v bulharském Sevlievu. Jako tradičně byl s českou účastí, bohužel se nepovedlo ani jednomu z našich závodníků zvítězit. V prvním závodě sezony vyhrál Petr Bartoš, teď pohár pro nejlepšího jezdce převzal Ukrajinec Volodymyr Tarasov. Nemusíme ale smutnit, protože Petr Michalec dojel v závodě ME jako druhý, další Čech Jonáš Nedvěd skončil šestý a Petr Bartoš jenom o jedno místo za ním. Průběžně EMX Open: 1. Tarasov (UA, KTM), 2. Bartoš (KTM), 3. Michalec (Honda), 4. Asmanov (UA, Yamaha), 5. Nedvěd (KTM), 6. Kruk (UA, Yamaha).

Motokros – MXGP

Kegums, Lotyšsko

Mistrovství světa v motokrosu se přesunulo do prosluněného Lotyšska na náročnou písčitou trať. Místní diváci nejvíce hnali dopředu domácího jezdce průběžně vedoucího Paulse Jonasse v kategorii MX2, který v Kegumsu dojel celkově druhý a nadále zůstává lídrem. V MX dvojkách zvítězil Thomas Kjer Olsen. V kategorii MXGP letos poprvé předvedl výborný výkon Jeffrey Herlings. V Lotyšsku vyhrál suverénně. Tabulku pro vedoucího jezdce díky druhému místu převzal Antonio Cairoli, který ji ukradl Timu Gajserovi. Ten měl v Lotyšsku smůlu. V první rozjížďce musel dohánět zezadu kvůli pádu, ve druhé po „poletu přes řidítka“ odcestoval do nemocnice. Skončil s pohmožděninami. V MXGP závodil i Jaromír Romančík, který obsadil celkově 28. místo.

MXGP závod: 1. Herlings (NL, KTM), 2. Cairoli (I, KTM), 3. Bobryshev (RUS, Honda), 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Paulin (F, Husqvarna), 6. Anstie (GB, Husqvarna)…28. Romančík (KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Gajser (SLO, Honda), 3. Paulin, 4. Bobryshev, 5. Desalle, Van Horebeek (B, Yamaha); MX2 závod: 1. Olsen (DK, Husqvarna), 2. Jonass (LAT, KTM), 3. Vlaanderen (NL, KTM), 4. Prado Garcia (E, KTM), 5. Mewse (GB, Husqvarna), 6. Sanayei (USA, Kawasaki); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer (CH, Suzuki), 3. Olsen, 4. Lieber (B, KTM), 5. Paturel (F, Yamaha), 6. Van Doninck (B, Yamaha); EMX125: 1. Strubhart Moreau (F, Kawasaki), 2. Horgmo (NOR, KTM), 3. Notario (E, KTM), 4. Benistant (F, Yamaha), 5. Gifting (S, KTM), 6. Stauffer (A, KTM)…26. Polák (KTM); EMX125 průběžně: 1. Strubhart Moreau, 2. Haarup (D, Husqvarna), 3. Horgmo, 4. Notario, 5. Faccheti (I, Husqvarna), 6. Edberg (S, Yamaha)…31. Polák.

Moto GP

Jerez, Španělsko

Ve Španělsku se konal 3000. závod v historii mistrovství světa silničních motocyklů. V MotoGP zvítězil Dani Pedrosa před týmovým kolegou Marcem Márquezem a Jorgem Lorenzem z Ducati. Karel Abraham dokončil závod jako patnáctý. Márquez figuroval i v závodě Moto2, ovšem ten mladší, Alex. Mistr světa moto trojek z roku 2014 si dojel pro první výhru v kategorii Moto2, pomohl mu k tomu také pád lídra tabulky Morbidelliho. Moto3 ovládl Aron Canet, Jakub Kornfeil skončil bohužel až na 18. místě i přes velmi povedený volný trénink. A v rámci Moto GP se jel i Red Bull Rookies cup, kde Filip Salač skončil celkově na třetím místě.

MotoGP závod: 1. Pedrosa, 2. M. Márquez (oba E, Honda), 3. Lorenzo (E, Ducati), 4.Zarco (F, Yamaha), 5. Dovizioso (I, Ducati), 6. Vinales (E, Yamaha)…15. Abraham (Ducati); MotoGP průběžně: 1. Rossi (I, Yamaha), 2. Vinales, 3. Márquez, 4. Pedrosa, 5. Dovizioso, 6. Zarco…18. Abraham; Moto2 závod: 1. A. Márquez (E), 2. Bagnaia (I, oba Kalex), 3. Olivera (P, KTM), 4. Pasini (I), 5. Marini (I, Kalex), 6. Schrotter (D, Suter); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli (I, Kalex), 2. Lüthi (CH, Kalex), 3. Oliveira, 4. A. Márquez, 5. Bagnaia, 6. Nakagami (J, Kalex); Moto3 závod: 1. Canet (E), 2. Fenati (I), 3. Mir (E, všichni Honda), 4. Ramirez (E, KTM), 5. Di Giannantonio (I, Honda), 6. Migno (I, KTM)…18. Kornfeil; Moto3 průběžně: 1. Mir, 2 Fenati, 3. Martin (E, Honda), 4. McPhee (GB, Honda), 5. Canet (E, Honda), 6. Di Giannantonio…27. Kornfeil; Red Bull Roookies: 1. Viu (E), 2. Ogura (J), 3. Salač, 4. Masaki (J), 5. Skinner (GB), 6. Bonoli (I, všichni KTM).

Sajdkárkros – mistrovství světa

Chernivtsi, Ukrajina

Do druhého závodu MS sajdkárkrosu startovala posádka bratrů Čermáků se zdravotním problémem. Spolujezdec Ondřej utrpěl v kvalifikaci tržnou ránu zad, i přesto nastoupili na start. A povedlo se jim připsat několik cenných bodů po nepovedeném prvním závodu sezony (až 20. po kolizi s jinou posádkou). V první rozjížďce skončili čtvrtí a ve druhé šestí. Celkově si vyjeli 5. místo. Na Ukrajině vyhrála holandská posádka Willemsen a Bax. Průběžně: 1. E. Bax/Musset (NL/F, WSP Zabel), 2. Giraud/Mucinieks (F/LAT, WHT AMS), 3. Brown/Millard (GB, WMC Zabel), 4. Willemsen/R. Bax (NED, WSP Zabel), 5. Daiders/Stupelis (LAT, VMC Zabel), 6. Hermans/Van Gaalen (NL, VMC Zabel)…8. Čermákové (WSP Mega), 15. Vejchoda/Zatloukal (WSP Zabel), 18. Vrátný/Vitoň (WSP Husqvarna), 19. Pudlo/Hotový (WSP Zabel).

Supermoto – mistrovství republiky

Písek

S1: 1. Sitnianský (Honda), 2. Provazník (Yamaha), 3. Ducháček (Husqvarna), 4. Říhák (Honda), 5. Ónodi, 6. Ludvík (oba Husqvarna)

S2: 1. Stručka (Honda), 2. Bartoš, 3. Fila (oba Husqvarna), 4. Friš (Yamaha), 5. Píša (Suzuki), 6. Vašulín (Husqvarna)

Crosscountry – mistrovství republiky

Trstěnice, Mariánské Lázně

MČR: 1. Kuklík (KTM), 2. Kolanda (KTM), 3. Král (Yamaha), 4. Marker (KTM), 5. Nováčková (Husqvarna)

IRRC

Hengelo, Irsko

Marek Červený vstoupil do sezony závodů na přírodních okruzích v Irsku zostra. Hned první závod ve velké konkurenci zvládl na jedničku. Marek jel v rámci IRRC na okruhu v Hengelu poprvé v kategorii Superbike. V prvním závodě skončil čtvrtý a ve druhém třetí, což znamenalo celkově třetí místo. IRRC SBK: 1. Le Grelle (B), 2. Didier (D), 3. Červený, 4. Pärtelpoig (EST), 5. Fredriks, 6. Kallio (FIN)…9. Bičiště, 10. Holán, 11. Tomeček.