Hořící Ducati v Barceloně, Ježek na dlažbě

vydáno 18. 6. 2018, text Petr Hájek, foto MotoGP, KTM, Honda

Při GP Katalánska se hodně padalo, Lorenzo opět vyhrál a Kornfeila odsunuli ze šestého místa komisaři. V Lombardii vyhrál Cairoli a Guandalini vyhodil Ježka a angažoval Haniku.

Titovi Rabatovi explodoval motor a horký olej se vznítil
100 pádů v Montmeló, Lorenzovo repete, Kornfeilova křivda

U Barcelony se jela Velká cena Katalánska, při níž jsme během tří dnů zaznamenali rovných 100 pádů, a to se do nich nepočítá Rabatem zahozená Ducati, když pod ním vzplála. Po podpisu s Hondou našel Jorge Lorenzo konečně zalíbení v Ducati a podruhé za sebou jasně zvítězil, před Marcem Márquezem (Honda) a nestárnoucím Valentinem Rossim (Yamaha). Tři body získal Karel Abraham, přestože dojel poslední z těch, co nespadli. V Barceloně bylo v MotoGP na startu rekordních 26 motocyklů a v cíli rovněž rekordních pouze 14 jezdců, z toho Morbidelli se ztrátou tří kol, které strávil po pádu v depu. Mistrovství vede s náskokem Márquez před Rossim a Viňalesem.
Třídu Moto2 vyhrál poprvé Francouz italského jména Fabio Quartararo, druhým místem se dostal Portugalec Oliveira jen bod za vedoucího Itala Bagnaiu.
V Moto3 jsme čekali, jak si povede Jakub Kornfeil, kterému úplně nesedla kvalifikace a startoval z páté řady. Kubajz jel skvěle, dojel šestý, ale stevardi mu napařili penalizaci 1,6 s za vyjetí z dráhy, kterým nic nezískal, a tím ho odsunuli v klasifikaci až na 11. místo. Tabulku vede s náskokem Kubův týmový kolega Bezecchi (oba KTM), který dojel druhý za Bastianinim na Hondě. Kornfeil se vrátil do Top 10.

Cairoli využil zranění Herlingse a dvakrát vyhrál
Cairoli s věncem, Herlings se zlomenou kličkou

Velká cena Lombardie v Ottobianu se stala ve třídě MXGP kořistí továrního jezdce KTM Toniho Cairoliho, který vyhrál oba závody. Mistrovství světa ale dále vede jeho týmový kolega Jeffrey Herlings, který si v tréninku zlomil klíční kost a v Lombardii nestartoval. Věří ale, že bude moci závodit již za dva týdny v Asii. Češi na startu nebyli.
Ve třídě MX2 se o vítězství podělili Američan Thomas Covington na Husqvarně a Španěl Jorge Prado na KTM. Šampionát vede Lotyš Pauls Jonass rovněž z tovární stáje KTM. Slovák Šikyňa ani jednou nedojel.

Guandalini vyhodil Ježka, jeho peníze si ponechá
V týdnu se rozhořel spor, když Mirco Guandalini, jehož tým nedokázal pořádně připravit Yamahu k závodům, dal e-mailem výpověď jezdci Ondřeji Ježkovi a obratem angažoval Karla Haniku. Hanika na rozdíl od Ježka nemusí do týmu přinést žádné sponzorské peníze, t,y které na druhou půlku sezony zaplatil Ježek, nehodlá Guandalini vracet.

Bou prahne po dalším světovém titulu
Bou už zase vyhrává

Toni Bou (Montesa) se oklepal ze dvou porážek v Japonsku a na další soutěži trialového mistrovství světa v Andoře vyhrál o dvě šlápnutí před Albertem Cabestanym (Beta) a o další dvě před Jeroni Fajardem (GasGas). Prvních šest míst obsadili Španělé…