Motocyklem roku 2016 je Yamaha MT-10

vydáno 7. 3. 2016, text Jan Rameš, foto David M. Bodlák

Na veletrhu Motosalon vyvrcholila anketa Motocykl roku a ukázala, že žádný favorit skutečně nemá do poslední chvíle nic jisté. Nahatá Yamaha MT-10 je pro spoustu lidí překvapivým, nicméně respektovaným vítězem.

Dopředu by tuhle odstrojenou er-jedničku s dramatickým tvarováním asi za absolutního vítěze nikdo netipoval. U odborníků byla favoritem nová Africa Twin od Hondy, u veřejnosti se čekalo spíše vítězství 326koňové Kawasaki H2R s kompresorem, a přitom tyto stroje skončily celkově až na čtvrtém a pátém místě. Bronz připadl Ducati XDiavel S a stříbro KTM 1290 Super Duke GT.

A jak dopadly jednotlivé kategorie? Stopětadvacítkové skútry vyhrála s velkým přehledem Kawasaki J125, velké skútry naprosto očekávaně Yamaha Tmax. Endura včetně cestovních připadly Hondě CRF1000L Africa Twin, přestože laická veřejnost hlasovala více pro Triumph Tiger Explorer, ovšem odborná porota tady měla jednoznačného vítěze. Třídu Klasik včetně chopperů a cruiserů podle očekávání opanovala Ducati XDiavel S na všech frontách, naháče potom velmi těsně připadly Yamaze MT-10, fakt jen o chloupek před KTM 1290 Super Duke GT, který preferovala odborná porota. Cestovní silniční motocykly poznaly u obou hodnotících subjektů jediného vítěze, Suzuki GSX-S1000FA, a sportovní silniční stroje ovládla Kawasaki H2R, následovaná Ninjou ZX-10R ze stejné stáje - u novinářů nejvýše hodnocená Yamaha YZF-R1, loňský Motocykl roku, byla až třetí.

A ještě si pěkně doplníme tabulku všech vítězů!